Romney nagyon élt, Obama fakóbb volt
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Mitt Romney nem hibázott nagyot. Mivel eddigi, bakikkal teli kampánya után előzetesen mindenki katasztrófát várt, csupán ezzel is nyertesnek érezhetné magát. De még Barack Obama is rásegített, aki a demokraták szeptember eleji konvencióján elmondott beszéde után ismét csalódást okozott visszafogottságával a szerda este rendezett első elnökjelölti vitán.
Miközben kampánya dollármilliókat költ Romney támadására, ő kihagyta a ziccereket. Sokak számára meghatározó lehetett a vitát záró képsor, amikor a magabiztos republikánus kihívó már azt is megengedte magának, hogy hangosan nevessen Obama viccén.
A RealClearPolitics összesítése szerint Obama 3,2 százalékkal vezet a közvélemény-kutatásokban országos szinten, de ami ennél is fontosabb, hogy a választást eldöntő csatatérállamokban is előnyben van ellenfelével szemben. Romney érkezett tehát hátrányban a vitára, ezért meggyőzőbb teljesítményre is volt szüksége, miközben Obamának már egy döntetlen közeli helyzet is megfelelő lett volna.
A Coloradóban, Denverben megrendezett első vita a belpolitikai témákra koncentrált, a 90 percet arányosan próbálták elosztani többek között a gazdaság, az egészségügy és a deficit között.
Romney sokkal meggyőzőbb volt, mint a republikánus előválasztások alatt rendezett vitákon, talán eddigi legjobb teljesítményét nyújtotta. Nem félt Obama szavába vágni, miközben nem volt riasztóan harcias, és nagyrészt állta a támadásokat is. Obamán viszont érződött, hogy régen vett már részt hasonló megmérettetésen, lassabban vette fel a tempót. Feltehetően az elnökhöz méltóbbnak tartott visszafogottabb taktikával is készült, azonban sokszor már inkább fáradtnak tűnt, többet akadozott a mondandója.
Obama személyes hangon nyitott, amikor elmondta, hogy szerdán volt a 20. házassági évfordulójuk Michelle-lel. „Egy év múlva nem 40 millió ember előtt fogjuk ünnepelni" – mondta mosolyogva. Romney viszont rögtön az elejétől egyes választókhoz kapcsolta a problémákat, ami Obamának kevésbé sikerült. „Megkérdezték, hogy tudok-e segíteni. A válasz pedig igen, segíthetünk, de ehhez eltérő megközelítésre van szükség" – mondta.
A vita elején Obama és Romney is a középosztály megmentőjeként állította be magát, és ez az elem átívelt az estén. Obama az elmúlt négy évet értékelve úgy vélte, hogy az ország elkezdett visszakapaszkodni a 2008-as gazdasági válságból, Romney viszont azzal érvelt, hogy a gazdaság még mindig lassan halad, és nem sikerült a deficitet sem csökkentenie.
„Négy évig volt elnök, azt ígérte, hogy felére csökkenti a hiányt. Ez nem történt meg" – mondta Romney. A kormányzati költekezésre vonatkozó résznél Spanyolországot említette, és az ottani gazdasági nehézségekkel példálózott. „Nem akarunk Spanyolország lenni".
Obama többször azzal vádolta Romneyt, hogy adócsökkentésekkel ötbillió dollár hiányozna, további kétbilliót pedig a hadseregre költene el a republikánus jelölt (mielőtt újabb kommentelő küldené el az anyjába a cikk szerzőjét, Obama atrillionkifejezést használta , ami magyarul billió). Egyben azt mondta, hogy Romney meghatározása szerint a milliárdos Donald Trump is kisvállalkozó lenne. Azt is felhozta, hogy Romney javaslatai mögül hiányoznak a részletek, és a szélkakasvádakra is utalt, de számos olyan téma, pl. a Bain Capital vállalata, amivel a demokraták Romneyt támadták az elmúlt időszakban egyáltalán nem került elő.
Romney azzal is támadta Obamát, hogy túl sok időt töltött el első két évében egészségügyi reformja áterőltetésével, és keveset a munkahelyteremtéssel. A massachusetts-i kormányzóként bevezetett egészségügyi reformját érintő kérdésből viszont azzal próbált kikeveredni, hogy az kétpárti egyetértésben született, ellentétben az Obamacare-rel.
Habár a belpolitika volt a téma, Obama többször is beleszőtte a két, általa lezárt háborút a beszédébe, emellett az elnök Bill Clintonnal, Romney pedig Ronald Reagannel példálózott.
A CNN/ORC közvetlenül a vita után készített felmérése szerint 67 százalék Romneyt látta jobbnak, és csak 25 százalék Obamát, ami egyértelműen jelzi, hogy még az elnök támogatói közül is sokan elégedetlenek voltak a teljesítményével. 58-38 arányban Romneyt látták erősebb vezetőnek, ugyanakkor szimpátiában már 46-45-re csökkent a republikánus előnye. A válaszadók egyértelműen úgy vélték, hogy Romney tudná jobban kezelni a gazdasági problémákat, az egészségügyet, a deficitet.
Ugyanakkor nagy kérdés, hogy ténylegesen mennyi hasznot tudnak húzni a jelöltek a vitából, hiszen a következő napokban az értelmezés legalább annyira fontos, mint a 90 perc alatt nyújtott teljesítmény. Az egyes elnökjelölti viták pedig önmagukban ritkán fordítják meg alapjaiban egy választás állását, habár a hátrányban lévő Romney mindenképpen meríthet a neki kedvező felmérésekből.
Az első vitára egyébként már hetek óta keményen készültek a jelöltek. Romney felkészülésénél Rob Portman ohiói republikánus szenátor vette fel Obama szerepét, míg a demokrata elnök próbavitáin a 2004-es demokrata elnökjelölt John Kerry ugrott be Romneyként. Az aprólékos felkészülés ellenére már előre mindkét kampánycsapat próbálta csökkenteni az elvárásokat, hogy egy gyengébb teljesítmény is felértékelődhessen adott esetben.
A vitasorozatban jövő csütörtökön, október 11-én az alelnökjelölteké lesz a főszerep, Joe Biden és Paul Ryan Danville-ben lép majd színpadra. Obamának és Romneynak október 16-án jön a town hall formátumú vita, majd a sorozatot október 22-én Boca Ratonban a külpolitikai témákkal zárják.
Rovataink a Facebookon