Változhat az amerikai politika a Közel-Keleten
További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Tavaly januárban a Hamász megnyerte a palesztin választásokat, és azóta folyt az ellenségeskedés a rivális Fatah mozgalommal, amely kibukott a kormányból. Ezután a Hamász tagjaiból alakult kabinet, amit a nemzetközi közösség nem fogadott el, hiszen a Hamász hivatalosan tagadja Izrael létezését.
Létrejött a palesztin egységkormány
Szombaton azonban megalakult az új palesztin egységkormány, immár a Hamász és a Fatah közös szerepvállalásával. Az egységkormány miniszterelnöke Iszmáil Haníje, a Hamász politikusa, ő azonban feltűnően mérsékelt nyilatkozatot tett, legalábbis a Hamász korábbi nézeteihez képest.
Haníje kijelentette ugyanis: célja a megszállt területeken egy palesztin állam kialakítása. Ezt sokan - például a BBC - úgy értelmezték, a Hamász implicit módon elismerte Izrael létezését, ami eddig akadályozta a Hamász nemzetközi elismerését.
Fordulat az amerikai politikában?
Fordulatot jelezhet előre a tel-avivi amerikai nagykövetség konzuli szóvivőjének vasárnapi nyilatkozata is. Micaela Schweitzer-Bluhm nem zárta ki, hogy érintkezzenek az új palesztin egységkormány egyes tagjaival, akiket nem a Washington által terrorszervezetnek minősített Hamász delegált a kabinetbe.
Mahmúd Abbász palesztin elnök szóvivője ugyanakkor visszautasította és elfogadhatatlannak tartotta az esetleges különbségtételt a rivális Fatah és Hamász mozgalmak részvételével megalakult nemzeti egységkormány miniszterei között.
Segélyt akarnak
"Minden minisztert a Palesztin Hatóság elnöke nevezett ki, és az ő politikáját hajtják végre" - jelentette ki Nabíl Abu Rudeina elnöki szóvivő, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy tárgyaljon az új egységkormánnyal. Az új palesztin kabinet vasárnap tartotta első ülését Gázában, de videókapcsolat révén a ramallahiak is bekapcsolódhattak a tanácskozásba.
Az iszlámista Hamász mozgalomból kikerült Iszmáil Haníje miniszterelnök vezette új kormány legfőbb célja, hogy elérje a palesztinok nemzetközi segélyezésének felújítását, ami a Hamász 2006 márciusában történt hatalomra kerülése óta szünetel.
Mondjanak le az erőszakról
A közvetlen segélyek újbóli folyósításához a közel-keleti rendezésben segédkező nemzetközi kvartett - amelyet az Egyesült Államok, Oroszország, az ENSZ és az Európai Unió alkot - Izrael elismerését, a korábban megkötött izraeli-palesztin megállapodások tiszteletben tartását és az erőszakról való lemondást követeli a palesztin kormánytól.
A BBC szerint az amerikai konzuli hivatalnok jelzése - bármilyen reakciót is váltott ki a palesztinok körében - arra utal, hogy változik Amerika közel-keleti politikája, amit az USA illetékesei hivatalosan ugyan hevesen cáfoltak a brit hírforrásnak. Bár Washington továbbra sem tárgyal a Hamásszal, a Hamász részvételével alakult kormánnyal mégis csak fenntartanak majd kapcsolatokat.
Izrael kudarca?
Az izraeli miniszterelnök, Ehud Olmert így hiába javasolta a nemzetközi közösségnek, hogy ne tárgyaljanak az új palesztin egységkormánnyal. Olmert szerint "néhány rendkívül problematikus elemet is tartalmaz" az új palesztin testület, amelyet Izrael és a nemzetközi közösség nem fogadhat el.
Az izraeli miniszterelnök álláspontját kormánya túlnyomó többségben támogatta a vasárnapi ülésen.
Az EU is tárgyalna
Ugyanakkor a BBC szerint enyhül a palesztinok megítélése az egységkormány felállása után, és gyengülnek azok a hangok, amelyek a palesztinok elutasítására ösztökélnek. Egyre több ország próbál normálisabb viszonyt kialakítani majd az új egységkormánnyal. Így például az EU is a Hamászon kívüli kormánytagokkal venné fel a kapcsolatot - jelzi a BBC.
Az izraeliek többsége amellett van, hogy vezetésük folytasson párbeszédet a békéről az új palesztin egységkormánnyal vagy annak a Fatahhoz tartozó minisztereivel, derül ki abból a közvélemény-kutatásból, amelynek eredményeit a Jediót Ahronót izraeli napilap ismertette hétfőn.
A megkérdezettek 39 százaléka azt szeretné, ha béketárgyalások kezdődnének a radikális Hamász, illetve a mérsékelt Fatah mozgalom alkotta teljes kormánnyal, 17 százalék viszont csak a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatah minisztereivel javasolja a párbeszédet. A felmérésben részt vevők 40 százaléka azonban ellenzi, hogy bármilyen dialógust folytassanak a palesztin kormánnyal, amelyet a Hamász-tag Iszmáil Haníje vezet. A megkérdezettek 4 százalékának nem volt véleménye. (MTI)