További Külföld cikkek
- Véletlenül is kitörhet az atomháború Ukrajnában
- Lemondott az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője egy gyermekbántalmazási ügy miatt
- A liberálisok is bekerülhetnek a kormánykoalícióba a választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt helyett
- Környezetvédők tiltakoznak a vatikáni karácsonyfa-állítás ellen
- Az Egyesült Államok babérjaira törne Kína a haditechnológia terén
Csavargóállamok
A Clinton-féle program ennek egy szerényebb változata: abból az elgondolásból indul ki, hogy a világban megszaporodtak azok az ún. "csavargóállamok" (rogue states), amelyeket nem köt sem lelkiismeret, sem nemzetközi egyezmény, ellenben rühellik az USÁ-t és vannak (vagy lehetnek/lesznek) nagy hatótávolságú tömegpusztító fegyvereik. Például Észak-Korea, Irak vagy Irán.
Az elnök terve egy földre telepített elhárítórendszer, amely néhány rakéta megállítására lenne képes, optimista becslések szerint kb. 2005-re. (Részletekről lásd lentebb, illetve a keretben.) Tehát ,,nem az oroszok (vagy a kínaiak) ellen irányul".
A tervet mindenki utálja
Az oroszok arra hivatkoznak, hogy az megszegi az 1972-as ABM (Anti-Ballastic Missile) szerződést, amely többek között megtiltja a tervező feleknek, hogy olyan védelmi rendszert telepítsenek, amely a másik fél atomfegyvereit használhatatlanná teszi. Putyin nem hiszi el, hogy a védőernyő a ,,csavargóállamoktól" védene, és szerinte a program beindítása újabb fegyverkezési versenyt indíthat el. Ezért nem hajlandó módosítani az ABM szerződést, sőt még az egyéb leszerelési megegyezéseknek is beint, ha az USA megsérti az ABM-et.
|
1. A kilövést egy műhold érzékeli. |
A legidegesebb viszont Európa: egyrészt azért, mert félnek, hogy a program által beindított fegyverkezési verseny újabb hidegháborúhoz vezethet, és nincs kedvük megint az amerikaik és az oroszok közé szorulni, másrészt, mert a védőernyő őket nem óvná a bombáktól (Clinton ugyan ezen a téren hajlandó a kompromisszumra, viszont az európaiak aligha hajlandók vállalni a költségeket).
Hogy a dolog egyelőre a levegőben lóg, annak két oka van. Az egyik az, hogy az elnök eddig még senkit nem tudott meggyőzni: korábban Európában nem tudta eladni a programot, moszkvai találkozóján pedig Putyint sem tudta rábírni semmi komolyra.
Rakéta elfogása |
A rendszer nem működik tökéletesen
A másik ok az, hogy a rendszer igazából nem biztos, hogy működik. Eddig két tesztet bonyolítottak le (alkalmankénti jó százmillió dolláros költséggel), de csak az egyik sikerült (úgy-ahogy).
Az elnökjelöltek mellette
A két elnökjelölt véleménye gyakorlatilag nem tér el a kérdésben. Bush a reagani vonalat képviseli, teljes-brutális védőernyőt akar, hogy aztán nyugodt szívvel csökkenthesse a támadórakéták számát. Mögötte vállvetve a republikánusok. Gore retorikája óvatosabb, viszont ha megnézzük a számokat, Bush valójában ugyanarról beszél, mint a demokrata vezetés, csak hangosabban veri a dobot. Most úgy látszik, túl hangosan.