Hol is kezdjük? Talán 2004-ben, amikor a demokraták elnökjelölő konvencióján egy fiatal demokrata politikus, Barack Obama hatalmas sikert aratott hangadó beszédével. Amerika nem a demokratáké vagy a republikánusoké, Amerikai az amerikaiaké, mondta, és ez üdítően hangzott az árokásás és a sárdobálás csúcsidőszakában. A demokraták győzelme elkerülhetetlennek látszott, Bush iraki háborúja szétesőben volt, már mindent tudtunk a nagy tömegpusztítófegyer-svindliről, és már az sem volt titok, ami az abu grébi börtönben történt.
Jézussal cimboráltak
De jött Karl Rove, a republikánusok jófejséggel aligha vádolható, ámde zseniális stratégája - sejtésünk szerint a kis Karl valamikor 1966 táján békésen cigizgetett Salt Lake Cityben a Birgham Young közösségi center elött, amikor szembejött vele az ördög. Üzletet kötöttek. Rove így nem esett kétségbe a demokraták várható diadalától, elővette a választási térképet, majd a 2000-ben a másfajta republikánus, az együttérző konzervatív imázsával kampányoló Busht eltolta jobbra, az abortusz-buzik-fegyverek témára felépített kulturkampfos kampány pedig meghozta a remélt sikert, újabb négy évre a nyakunkon maradt George W. Bush, minden idők egyik legvitatottabb amerikai elnöke.

Vagy kezdjük inkább Richard Nixonnal, minden idők vitathatatlanul legmegosztóbb amerikai elnökével? Az ő bűneinek felsorolása meghaladja ezen elemzés kereteit, de úgyis csak legnagyobb bűne releváns a mostani választás szempontjából. Nixon legnagyobb bűne ugyanis nem a Watergate - abba legalább belebukott. Hanem az, hogy 1972-ben, újraválasztása érdekében kiárusította a Republikánus pártot a keresztény jobboldalnak, megteremtve ezzel a jobboldalon természetes többségnek nevezett valamit. A természetes többség lényege a kulturharc, a keleti-nyugati parti liberális elit szembeállítása a közép és a dél ókonzervatívjaival. És hogy ez a felosztás mennyire életképes, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy az azóta lezajlott nyolc elnökválasztásból ötöt eleve a republikánusok nyertek, egyet a konzervatív déli demokrata Jimmy Carter, kettőt pedig Bill Clinton, aki egyrészt déli, másrészt első választását mérsékelt, gazdasági szempontból inkább konzervatív programmal nyerte, a másodikat meg Bob Dole ellen. Azaz, a demokraták csak úgy tudtak választást nyerni az elmúlt három évtizedben, ha versenybe tudtak szállni a republikánusokkal a konzervatív délen.
Bush 2004-es választási győzelmének a térképe a természetes többség és a déli stratégia szép példája: