A kövéreket megeszik, ugye?
További Külföld cikkek
A Moskovskié Novosti moszkvai hetilap cikke szerint a Diplomáciai Akadémián Vladen Sirotkine - Arkadi Volszki és Mark Massarski segédletével - kilenc éve dolgozik az ún. Retúr-projekten. A terv lényege, hogy a néhai orosz cár által a külföldi bankokban 1914 előtt elhelyezett aranytartalékokat visszaszállítsa az anyaországba. A hetilap szerint ily módon nem kevés aranyhoz jutna az orosz állam, mivel 1914 előtt a Romanov-dinasztia rendelkezett a világ legjelentősebb arany tartalékával.
![]() |
A Romanov-dinasztia |
Oroszország Ház
Moskovskié Novosti
USA: A kövéreket megeszik, ugye?
![]() |
Mi van abban, ha kövér az ember? |
A ,,kövérek rendelete" néven közismertté vált rendelet a sovány emberekre is érvényes. A döntéssel a helyi vezetés voltaképpen csak kibővítette azt a rendeletet, amelynek alapján azon embereket bírságolhatták meg, aki valakit a színe, a származása, az életkora, a neme, a szexuális irányultsága, a fogyatékossága, illetve a születési helye alapján diszkriminál. A helyi vezetés egy reklám kapcsán kirobbant botrány miatt vette védelmébe a kövéreket. A reklám szlogenje ugyanis a következő volt: ,,Amikor a földönkívüliek leszállnak, először a kövéreket eszik meg."
Mexikó: Az ellenzék az Egyesült Államokban kampányol
Nem kis tétje van a július 2-án sorra kerülő mexikói elnökválasztásoknak: az 1929 óta hatalmon lévő Intézményes Forradalmi Pártot, illetve annak jelöltjét, Fransisco Labastidát söpörhetik félre az ellenzéki pártok jelöltjei. Az ellenzék elsősorban az Egyesült Államokban élő mintegy nyolcmillió mexikói szavazatára számít - írta a spanyol El Pais napilap. Ez az oka annak, hogy Vicente Fox (a konzervatív Nemzeti Akció Pártja jelöltje) és Cuauhtémoc Cardenas (a balközép Demokratikus Forradalom Pártja jelöltje) az Egyesült Államokban kampányol.
![]() |
Vicente Fox Kaliforniában mond beszédet |
Az ellenzéknek mindenesetre komoly tábora van az USA-ban. Több Los Angelesben székelő mexikói szervezet megígérte a balközép Cuauhtémoc Cárdenasnak, hogy a ,,Mexikóban maradt szülőket is mozgósítják" annak érdekében, hogy szavazatokat szerezzenek neki. A szlogen a következő: ,,Ha Cárdenasra szavazol, rám szavazol!" Az ellenzék arra buzdítja az USA-ban élő honfitársakat, hogy július 2-án menjenek a mexikói-amerikai határhoz és az ott elhelyezett urnáknál szavazzanak. Sőt, Hector Alvarado, a Pro Uno szervezet elnöke bejelentette, hogy a szavazás előtt Észak-Amerikából elindul egy karaván, ami szavazásra hívja a mexikóiakat.
Egy felmérés szerint az USA-ban élő mexikóiak 49 százaléka szavazna Cárdenasra, 33 százalék Foxra és 14 százalék a jelenlegi hatalmon lévő párt jelöltjére, Labastidara. Az ellenzék jelöltjeinek esélyeit rontja, hogy a hatalmon lévő párt úgy döntött: a határon túl élő mexikóiak nem szavazhatnak az Egyesült Államokban.
USA-Kína: Pénz beszél...
Kína az Egyesült Államok ugyanolyan kereskedelmi partnerévé válik mint a többiek? Ezt a kérdést ezen a héten az amerikai Kongresszus fogja eldönteni, amikor arról szavaz majd, hogy az USA liberalizálja-e a Kínával fenntartott kereskedelmi forgalmát, írta a The Economist brit hetilap.
Az egyezménynek 2005-ig 24-ről 9 százalékra kellene csökkenti a vámtarifák átlagát. Az egyezmény ugyanakkor az import-korlátozásokat is eltörölné. az Egyesült Államok az egyezmény megszavazása esetén nagy bevételre tenne szert, azonban sokat veszítene a politikai hiteléből: a mindennapos kivégzésekben jártas Kína nem tekinthető az emberi jogok bajnokának.
A Kongresszuson erőteljes nyomást gyakorló Fehér Ház szerint az egyezmény visszautasítása aláásná a kínai reformokat. Ettől függetlenül számos képviselő van azon a véleményen, hogy ha az USA nem ajánlott fel ilyen jellegű kereskedelmi partnerséget a náci Németországnak, akkor miért ajánlja fel éppen Kínának?
Az ENSZ nevetségessé tette magát Sierra Leonéban?
Muctaru Brima 26 éves, Sierra Leonéban él. A lázadók betörtek a házába, meggyilkolták az édesapját. Ezt követően a banda főnöke egy hatalmas bárddal levágta Brima egyik karját. A levágott kart egy táskába tette és így szólt: ,,Ha ez a táska megtelik, én leszek a kapitány."
![]() |
Sierra Leone: egy amputált a sok közül |
A dél-afrikai kiadású Mail & Guardian keményen kritizálta a Nyugatot, a Sierra Leonéban zajló események iránt mutatott teljes érdektelensége miatt. A hetilap elsősorban a brit vezetést támadta: az angolok csak azért küldtek katonákat a térségbe, hogy az országban tartózkodó briteket megvédjék. A cikkíró szerint az is felháborító, hogy az angolok nem engedték, hogy katonáikat az ENSZ parancsnokága alá vonják. A hetilap szerint az angol vezetés rasszista külpolitikát folytat. ,,Ha a gyilkos kölykök által lemészárolt és amputált Sierra Leone-i polgárok fehérek lettek volna, vajon felfüggesztették volna a segítségnyújtást addig, ameddig a saját állampolgáraikat kimenekítik? Hogyan tudja egy külpolitika etikusnak definiálnia magát, mikor az akciói és tétlenségei kiemelkedően rasszisták?" - tette fel a kérdést a Mail & Guardian.
,,És most mit csinálunk?" - kérdezte a brit The Econonist hetilap. Az angol csapatok körbevették és megvédik a fővárost, Freetownt. A lázadók vezérét, Foday Sankohot elfogták. De mégis a legnehezebb még hátra van: a béke megteremtése. ,,Visszatérünk az 1999-es Lomé-i Egyezményhez, ami a RUF lázadóinak miniszteri posztokat, Foday Sankohnak pedig elnök-helyettesi posztokat ajánlott fel? A kormánynak döntenie kell a között, hogy elszakad az egyezménytől vagy talál a RUF-on belül egy másik felet, akivel megegyezik. Ha úgy dönt, hogy eltávolodik az egyezménytől, akkor le kell majd győznie a RUF lázadóit, az ENSZ és talán a britek valószínűsíthető segítségével", vázolta fel Sierra Leone lehetséges jövőképét a londoni hetilap.
Hátterünk a Sierra Leone-i polgárháborúról
US News&World Report
Mail & Guardian
The Econonist
USA: felmérés a fegyvertartásról
![]() |
Egy fegyverpárti amerikai |
Ugyanakkor ugyanezen felmérésekből az is kiderül, hogy a megkérdezettek nagy része nem hisz abban, hogy az új intézkedések hatásosak lennének a növekvő erőszak ellen. Az amerikai társadalom két táborra oszlik: az egyik tábor új megszorító intézkedéseket sürget, a másik a National Rifle Association (NRA) fegyverlobby liberális álláspontját vallja, azaz, hogy az erőszak visszaszorítása érdekében elegendő a már megalkotott törvényeket alkalmazni.
A lőfegyver-tartás kérdése mindenesetre politikai síkra lépett: a demokrata Al Gore az új törvények bevezetése mellett tette le a voksát, s ahol csak tudja (főleg Texas államban) támadja ellenfele, George W. Bush texasi kormányzó e kérdésben kifejtett álláspontját, mely nem szigorítaná a meglévő szabályokat.
Korábbi cikkünk: Fegyverlobbi a Fehérházban?
USA-választási dossziénk
Los Angeles Times
Brazilia: A brazilok is segítettek Pinochetnek
![]() |
Augusto Pinochet |
Kolumbia: Piszkos pénzek nyomában
,,Miből élnek és mennyit költenek a félkatonai csoportok Kolumbiában?" - tette fel a kérdést a kolumbiai Revista Cambio hetilap. A Carlos Canon vezette csoportok nem kevesebb mint 11.000 katonát tartanak fent 32 fronton.
1998-ban a hatóságoknak sikerült lerombolniuk a szervezet pénzügyi rendszerének egy részét: a művelet során a szervezet egyik kincstárnokát letartóztatták. A kincstárnok azonban öt hónappal később szerencsésen kereket oldott, a letartóztatásukért felelős két rendőrt pedig a szervezet emberei meggyilkolták. A Revista Cambio becslése szerint a félkatonai csoportok bevételének 70 százaléka közvetlenül vagy közvetetten a drogkereskedelemből származik. A maradék harminc százalékot pedig olyan földművelőktől, magánszemélyektől, helyi és nemzetközi vállalatoktól szedik be, akik a védelmi pénzek fizetésével a gerillák akciói ellen óhajtják megvédeni magukat.
India: Új házassági törvény keresztényeknek
Az India népességének 3 százalékát kitevő keresztényeknek megadatott, hogy házassági kérdésekben saját törvénytervezetet készítsenek - olvashattuk az India Today hetilap cikkében. A tervezet sokkal inkább igazodik a modern társadalmi szokásokhoz, mint az 1869-ben bevezetett házassági törvény. Ugyanakkor a papság, a laikusok, sőt, az erősen vallásos keresztény közösségek is tiltakozásukat fejezték ki a törvénytervezet azon része ellen, amely kimondja: a papot pénzbüntetésre, vagy akár egy év börtönbüntetésre is ítélhetik akkor, ha ésszerű ok nélkül visszautasítja egy házasság celebrálását. A tervezet ezen kitétele erős ellentéteket váltott ki a keresztényeknél, akik ezt igazságtalannak vélik, mivel az 1995-ös keltezésű hindu házassági törvényben nem szerepel ilyen passzus.