Kínai nő vitte a pápa előtt a keresztet

2007.04.09. 17:37
A világ "sebeire" hívta fel a figyelmet húsvéti szentbeszédében XVI. Benedek pápa a Vatikánban.

Jeruzsálemben a világ minden tájáról érkezett zarándokok és helybeli keresztények részvételével ünnepelték a húsvét vasárnapot, a keresztény vallás legnagyobb ünnepét, amelyen Krisztus feltámadásáról a keresztény világ emlékezik meg,

Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök más politikusok társaságában részt vett a II. Alekszij pátriárka által vezetett istentiszteleten.

Ártatlan áldozatok

XVI. Benedek pápa vasárnap a római Szent Péter téren elmondott húsvéti üzenetében napjaink háborús konfliktusaira és ártatlan áldozataira, mindenekelőtt a gyermekekre emlékeztetett. A katolikus egyházfő több tízezer hívő előtt aranyozott ünnepi ruhában a bíborosok és püspökök körmenetének élén érkezett a Szent Péter bazilika előtti térre, amelyet valóságos virágszőnyeg borított, majd az ünnepi mise után a bazilika központi erkélyéről mondta el hagyományos "urbi et orbi" ("a városnak és a világnak") szóló üzenetét, amelyet az idén a világ 67 országának televíziói közvetítettek.

 Az üzenet végén XVI. Benedek 62, köztük kínai, arab, héber és arámi nyelven mondta el hagyományos húsvéti áldását. A magyar nyelvű köszöntés 13.-ként, a lengyel nyelvű előtt hangzott el: "Krisztus feltámadott, halleluja".


A képen jól látható a kínai nő (a kereszttől jobbra)

XVI. Benedek pápa is vitte a keresztet a nagypénteki hagyományos keresztúti ájtatosságon, amely a római Colosseumtól a Palatinus-dombig tartott. Több tízezer ember vesz részt a Via Crucison, amelyet a világ 67 tévétársasága közvetített. Az egyházfő az első és az utolsó stációban maga vitte a keresztet, a másodikban Camilo Ruini bíboros, Róma pápai helynöke, a többiben pedig fiatalok Afrikából, Latin-Amerikából, Európából és Ázsiából. Az egyik ázsiai keresztvivő egy kínai nő volt.

Lábmosás

Nagycsütörtökön XVI. Benedek a keresztény alázat jeleként rituálisan megmosta tizenkét személy lábát a római lateráni Szent János-bazilikában. Michel Szabbah, a jeruzsálemi latin rítusú katolikusok pátriárkája, a szentföldi keresztények legfőbb egyházi méltósága vasárnap délelőtt az óvárosi Szent Sír-bazilikában mutatott be misét.

Húsvéti üzenetében a pátriárka az izraeli-palesztin konfliktus rendezését sürgette.

Egy időben ünnepelt ortodox és katolikus

A nap folyamán a többi felekezet képviselői ünnepeltek egymás után a kereszténység egyik legszentebb helyén, mivel idén a húsvét mind a Julianus-, mind pedig a Gergely-naptár szerint ugyanarra a napra esik. A világra ma jellemző vallási gyűlölködéssel és fanatizmussal szemben "a reménység jelének" nevezte I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka azt a körülményt, hogy idén egy időben ünnepli húsvétot a katolikus és az ortodox kereszténység.

Az ortodox keresztények prímása az isztambuli Szent György katedrálisban, több száz hívő, köztük görög és kelet-európai zarándokok előtt celebrálta az ortodoxiában szokásos négyórás húsvéti liturgiát. I. Bartolomaiosz a keresztény egyházak kötelességének nevezte az egység helyreállítását, a "szakadás botrányának" leküzdését.

A KGB is ünnepelt

Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök más politikusok társaságában részt vett a moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban a II. Alekszij, Moszkva és egész Oroszország pátriárkája által vezetett istentiszteleten. Putyin a Kreml által kiadott közleményben örömteli húsvéti ünnepeket kívánt honfitársainak. Külön méltatta II. Alekszijt Oroszország vallási megújulásában játszott szerepéért.


Putyin az istentisztelten

Összesen több mint százezer hívő vett részt Moszkva 242 templomában istentiszteleten, illetve a fővárosban tartott körmenetekben. II. Alekszij nagypénteken a moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban bemutatta a sírbatételi szertartást és megemlékezett gyümölcsoltó boldogasszony ünnepéről, amely idén egybeesik a húsvéttal.

"Békét és jó egészséget" kívánt II. Alekszij XVI. Benedek pápának szombaton húsvét ünnepe alkalmából. "Lelkem mélyéből köszöntöm önt húsvét boldog ünnepe alkalmából, a béke áldását, jó egészséget és a Megváltó segítségét kívánom önnek" - írta levelében az orosz ortodox egyház feje. Az ortodoxok a Julianus-naptár szerint tartják a húsvétot, amely az első tavaszi teliholdat követő első vasárnapra esik.

Idén egybeesik az ortodox, illetve a Nyugaton meghonosodott Gergely-naptár szerint számított húsvét, sőt most ünneplik a zsidó húsvétot, a pészahot, az egyiptomi fogságból való menekülés ünnepét is.