Sztárépítészek versengenek az Új Nemzeti Galériáért
További Kultúr cikkek
Összesen hét világhírű építésziroda, köztük olyan sztárépítészek, mint Renzo Piano, Jean Nouvel és David Chipperfield is elfogadta a felkérést az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum épületére ismételten kiírt tervpályázatra; ilyen rangos nemzetközi mezőny még soha nem versengett egy budapesti épület megtervezéséért, mondta a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa, Baán László.
Baán egyébként ismét pályázott a projektben központi szerepet betöltő Szépművészeti Múzeum vezetésére, emellett Balog Zoltán megbízása alapján miniszteri biztosként továbbra is vezeti a Városliget megújítását célzó projektet, írja az MTI.
A napokban írtak ki kétfordulós, nyílt nemzetközi tervpályázatot az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum épületére, amely az új múzeumi negyed részeként 2018 tavaszától a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria egyesített, 1800 utáni gyűjteményének, valamint a Ludwig Múzeumnak ad majd otthont.
A most meghirdetett pályázat előminősítéses, így első szakaszában nem építészeti terveket bírálnak el, hanem a kiírásra jelentkezők alkalmasságáról születik döntés. Ebben a szakaszban a jelentkezőknek többek között referenciák bemutatásával kell igazolniuk kompetenciájukat és jártasságukat kulturális közhasználatú építmények tervezésében.
Az építészvilág elitklubja
A Városliget Zrt. hét nemzetközi sztárépítész műhelyt, az Ateliers Jean Nouvelt, a David Chipperfield Architects-et, a Mecanoo-t, a Nieto Sobejano Arquitectos S.L.P.-t, a Renzo Piano Building Workshopot, a Sejima and Nishizawa and Associates irodát és a Snohettát külön meghívta az eljárásba. Mind a hét iroda elvállalta a felkérést, ami Baán szerint komoly elismerés a pályázatnak, ezen építészek többsége ugyanis az "építészeti Nobel-díjnak" is nevezett Pritzker-díj birtokosa, azaz a nemzetközi építészvilág legszűkebb elitklubjába tartozik.
A pályázat második fordulójába a hét meghívott mellett az első fordulóban benyújtott referenciáinak, szakmai kompetenciájának és pénzügyi alkalmasságának értékelése alapján három további pályázó jut be. "Külön figyeltünk arra a kiírásban, hogy magyar irodák is képesek legyenek teljesíteni a feltételeket" - mondta Baán.
A 325 ezer eurós összdíjazású pályázat első fordulója a tervek szerint idén decemberben zárul le, és a második fordulót követően, 2015 áprilisában hirdet eredményt a 11 tagú nemzetközi zsűri. A pályázatok lezárulta után, 2015 végéig a múzeumi negyed mind az öt új épületének a kiviteli terveit el kell készíteni, csakúgy mint a helyreállítandó Közlekedési Múzeum épületének terveit.
2015-ben 15 milliárdba kerül
Az év második felére már meglesz a tájépítészeti pályázat eredménye is, így ekkorra láthatóvá válik, hogyan fog kinézni a Városliget 2018-ra. Szintén az év második felére várható a Petőfi Csarnok és a volt Hungexpo-épületek bontása, valamint elindulhat a Szabolcs utcai Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ építése, 2016-ban pedig az új múzeumépületek is épülni kezdenek.
Jövőre mintegy 15 milliárd forint forrásigénye lesz a Liget Budapest projektnek, ahogy idén, úgy 2015-ben is a kormány döntése szerinti ütemezésben rendelkezésre fognak állni a költségvetésben ezek az összegek.
Minden, amit a Városliget átalakításáról tudni lehet, ebben és ebben a cikkünkben olvasható. Itt pedig egy videó azokról, akik szerint egyáltalán nem jó ötlet Múzeumi Negyedet csinálni a város egyik legnagyobb zöld területéből.