Mostantól két Louvre van a világon
További Kultúr cikkek
- 250 millió dollárra perelte a The New York Timest a szexuális zaklatással vádolt színész
- Kern András visszatért a színpadra
- A gyógyfürdő, ahol valóra válnak a rémálmok és szabadon leng a himbilimbi
- Ez a négy betegség pusztít el mindannyiunkat
- Rekordszámú előadása maradt el idén Hernádi Juditnak, azt is elárulta, miért
Felavatták Abu-Dzabiban szerdán este a Franciaország határain kívüli első olyan múzeumot, amely a párizsi Louvre nevét viseli, írja az MTI.
Az AFP szerint víz övezte épületeivel "a homok Velencéjére" emlékeztet a Louvre Abu Dhabi, amelyet "az arab világ első univerzális múzeumának", valamint "a nyitottság és a tolerancia" jelképének szántak a kezdeményezők, Párizs és Abu-Dzabi emírség.
A múzeumot felavatva az obskurantizmust, a szellemi sötétséget bírálta Emmanuel Macron francia elnök, és "hazugoknak" nevezte azokat, akik "azt akarják elhitetni, hogy az iszlám más vallásokat lerombolva építkezik".
"Vallásaink, civilizációink elpusztíthatatlan kapoccsal kötődnek egymáshoz" - jelentette ki a múzeumban összegyűlt vezetők, közöttük muszlim arab méltóságok előtt. "Bárki, aki azt akarja elhitetni, hogy az iszlám más monoteista vallásokat elpusztítva építkezik, hazudik" - mondta.
Macron hangsúlyozta, hogy a Louvre Abu Dhabit, "a sivatag és a fény múzeumát" befogadó Egyesült Arab Emírségek "Európa, Afrika és Ázsia egyensúlyi pontja".
A történelmet meghatározó művészeket említve a francia elnök kijelentette, hogy "lázadó szellemek" voltak, akik "megvetették az ostobaságot", és "hittek a műveltségellenességet elutasítók igazában". Művészetüket "az emberi nemnek a gyűlöletbeszéd elleni harcának" nevezte.
Ez az első az Egyesült Arab Emírségek fővárosában a Szaadíjat szigetére tervezett múzeumok közül, a Louvre-t a Guggenheim és a Zajed Nemzeti Múzeum követi majd.
A 2008-ban Pritzker-díjjal kitüntetett Jean Nouvel francia építész által tervezett múzeumban a látogatók megérthetik a különböző kultúrák kölcsönhatásait az őskortól napjainkig.
Az eredetileg 600 millió euróra (187 milliárd forint) tervezett, de végül másfél milliárd eurót (470 milliárd forint) elérő költségeket Abu-Dzabi állta a Franciaországgal 2007-ben aláírt szerződés értelmében.
A 30 évre megkötött szerződés értelmében 1 milliárd euró fejében Párizs, amelyet a 12 köztulajdonban lévő neves francia múzeum közös szervezete, az Agence France-Muséums képvisel, a szakértelmet bocsátja rendelkezésre, műtárgyakat kölcsönöz és ideiglenes tárlatokat rendez. Csupán a Louvre nevének használatára adott koncesszió 2037-ig 400 millió eurós bevételt jelent a párizsi múzeumok számára.
A múzeum kiállítási terei 8600 négyzetméter felületűek, ebből 6400 négyzetméteren találhatóak a múzeum képtárai, 2000 négyzetmétert tartanak fenn az időszaki kiállításoknak és 200 négyzetmétert egy gyermekek számára berendezett múzeumnak.
A francia múzeumok a nyitástól számítva tíz éven át önkéntes alapon - legfeljebb kétévi időtartamra - műveket kölcsönöznek a múzeumnak.
A múzeum állandó gyűjteménye mintegy 600 műtárgyból áll, közülük 200 már a nyitástól látogatható. Ezek között van Édouard Manet Le Bohémien című képe és az időszámítás előtti III. évezred végéről vagy a II. évezred elejéről származó afganisztáni fogadalmi istennőszobor, a Baktriai hercegnő.
Az első évre 13 francia múzeum kölcsönzött ki műveket, közöttük van Leonardo da Vinci La Belle Ferronniere című festménye a Louvre-ból, Vincent Van Gogh önarcképe a Musée d'Orsay-ből és egy II. Ramszeszt ábrázoló szobor a Louvre-ból.
A Louvre Abu Dhabi a Közel-Keletről származó antik műkincseket és antik tárgyakat is bemutat, közöttük egy több mint 8000 éves, Jordániából származó monumentális kétfejű mellszobrot és egy Szaúd-Arábiából származó, 350 ezer éve készült prehisztorikus kőszerszámot.