Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA mexikói nagykövet szerint Frida Kahlo elsősorban művész volt
További Kultúr cikkek
- Mutatjuk, melyik alkotás volt 2024 filmtörténeti szenzációja
- Mindenkit beperelt a volt miniszter szeretője, egykori szerelmét sem kímélte
- Ez volt a tíz legjobb film 2024-ben a magyarok szerint
- Nehéztüzérséget is bevetnek az idei előszilveszteri műsorban
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
David Nájera, Mexikó nagykövete hivatalos közleménybe reagált Szakács Árpád Magyar Időkben megjelent írására, ami, áll a közleményben,
rossz kontextust használt a Magyar Nemzeti Galéria Frida Kahlo kiállításával kapcsolatban, és mindemellett egy olyan kifejezést használt, amely nem csak sértette a világszerte ismert mexikói művész megítélését, hanem sérti a személyiség szabad kibontakozásának jogát is, egy durva szójáték segítségével, amely Kahlo magánéletére és politikai hovatartozására utal.
A nagykövet véleménye szerint Kahlo elsősorban egy mexikói művész volt, és egy forradalmár asszony a maga idejében; ez egy olyan tényező, amely összekapcsolja őt a kortárs társadalmi dinamikával és olyan mindmáig érvényes ügyekkel, mint a nemek közötti egyenlőségért folytatott harc és a szólásszabadság, mind személyes szinten, mind a művészet és a kultúra terén.
Frida Kahlo életét és munkásságát nem lehet megmagyarázni anélkül, hogy figyelembe ne vennék, hogy több mint száz évvel ezelőtt Mexikóban egy forradalom vette kezdetét, és az ország olyan liberális célországgá változott, amely a világ minden tájáról művészeket, írókat, fotósokat és filmkészítőket vonzott magához, egy olyan időszakban, amely Mexikó kulturális újjászületéseként ismert. Frida Kahlo kiállítása - amely július 7-től november 4-ig látogatható a nyilvánosság számára - Budapest legfontosabb művészeti kiállítása. A tárlatról itt írtunk:
A nagykövet által kifogásolt rész vélhetően ez lehet:
Mi értünk a szóból, így tovább is állunk, mert nem hiszik el, de Budapesten újra előkerült Trockij, ezúttal Frida Kahlo ágyából, aki anno igen mélyreható barátságáról biztosította az ifjú forradalmárt, mindezt Lenin-, Sztálin- és Marx-portrék alatt.
A lap egy héttel Szakács Árpád cikkének megjelenése előtt kiemelt terjedelemben foglalkozott a kiállítás megnyitójával, ebben az írásban Kahlót "a múlt század egyik legnagyobb hatású női alkotójának" titulálták, és egy szóval sem említették Trockijt vagy az ágyát. Ez a motívum, mármint a kommunizmus a lap tegnapi számában megjelent beszámolóból is hiányzik, és Szakács következtetéseivel ellentétben nem azt vonta le a tárlatból, hogy az a kommunizmust promótálná, ahogy arról egyébként szó sincs.
(Borítókép: Bődey János / Index)