Egy gyári munkás rejtélyes gépe folyadékcseppeket állít elő a holdfényből
További Kultúr cikkek
- Balesetük óta először áll együtt a színpadra Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó
- Kilencvenéves lenne a történelem legnagyobb hatású rocksztárja
- Závada Pál: Önkényuralomban élünk, a Fidesz mélységes kárt okoz
- A magyar szaki, aki a legnagyobb filmsztárok köré teremt világokat
- Meghalt Emilio Echevarría, az egyik James Bond-film színésze
A BuSho-t (amely nevét a Budapest Short Film Festivalról kapta, de persze a játékos szóképzés a télűző busójárásra is utal) már 16. alkalommal rendezik meg idehaza. A versenyszekcióban a hazai rövidfilmeken kívül idén a többi között iráni, spanyol, francia és cseh alkotásokat láthatunk. Bár itt rögtön meg kell állnunk egy pillanatra, mivel alapvetően átalakult a rövidfilmes „piac”, amit nevezzünk inkább rendszernek.
Amíg korábban a különböző nemzetek szinte kizárólag a saját országhatáraikon belül gyártották a rövidfilmeket, addig mára ez teljesen nemzetközivé lett, azaz megjelent a nemzetközi kooprodukció a kategórián belül. Két izraeli rendező is versenybe jutott, azonban az egyik brit, a másik szerb megjelöléssel szerepel. Azután a forgalmazás és fesztiváloztatás még inkább megkavarja a dolgokat, mert hiába gondolhattuk a nevezések láttán, hogy rengeteg spanyol alkotás érkezett a Promofest ügynökségtől, a Cargo maláj, a Low Tide ír, az Archibald's Syndrome francia, az Overland pedig amerikai színekben indul. A másik nagy csomagban nevező berlini Aug & Ohr versenybe jutott rövidfilmjei között pedig az O.I. és az Oracle kanadai, a Spoon amerikai, a W görög, de persze elvétve akad német is, mint a műfajban ritkaság számba menő rövid filmmusical, a Bonbon.
Természetesen az ügynökségek és az akadémiák vagy a filmiskolák nem összekeverendők, mert továbbra is olyan kiváló helyi alkotásokat kapunk például a Film Akademie Baden-Württemberg iskolából, mint az idei versenyben szereplő Kapitány vagy a Masel Tov Cocktail. A Steve Bache által jegyzettKapitány című filmben a vízimentő Frank egy súlyos baleset után megpróbálja fenntartani a példakép szerepét fia életében. Másik nagy visszatérő a Hamburg Media School, amely ezúttal a fesztivál versenyprogramjának a nyitófilmje, az Among Humans mellett ugyanebből az iskolai szemeszterből még két filmmel jutott a főtáblára, ezek pedig az Offense és a Mall.
Végül nem mehetünk el szó nélkül az új generációs cseh animációs filmek mellett, amelyek az animációs versenyprogram egyharmadát adják, egyebek közt a prágai FAMU kötelékéből érkezett Hide N Seek valamint a S p a c e s című alkotásokkal. És természetesen nem múlhat el BuSho fesztivál lengyel animációs film nélkül, így ezúttal a Fumi stúdiós Piotr Milczarek Rain című munkája látható, amely az alkotók megfogalmazása szerint egy egyszerű animációs film a kollektív tudatról.
A tavalyi BuSho győztes Salam francia ügynökségétől idén is várható csemege, mégpedig a Sundance fesztiválon debütált észak-macedón Sticker, Georgi M. Unkovszki rendezése, melyben Dejan sikertelen autóvizsgáját követően a bürokrácia csapdájába esik, ami próbára teszi elhatározását, hogy felelősségteljes apa legyen.
Kérsz egy *övidet?
Oroszországból érkezett Vlagyiszlav Bakanovics filmje, a Meatgrinder, valamint Alekszander Szolovjov rendezése, a Praszkovja, a melyek a legutóbbi Moszkvai Rövidfilm Fesztivál díjazottjai voltak.
Az Oraclecímű kísérleti film, mely Aaron Poole rendezése, egy gyermek életének azon pontját vizsgálja, amikor a szorongás és a félelem bekerül a tudatába.
Minden évben egyre több és több iráni alkotást láthatunk, és Neda Assef remek 113 című filmje a bizonyítéka, hogy nemcsak a fizetésképtelenségi szankcióból eredő nevezési díjmentesség miatt érkezik sok film, hanem erőteljesen fejlődik a filmipar. A filmben a 113. számú katona annyira elfárad, hogy elalszik a katonai bázis konferenciatermében, amelyben a vezetői találkozókat tartják.
Mit lőttetek?
2019-ben Cannes-ban Arany Pálma-, nemrég pedig BAFTA-jelölést kapott Anna című filmjéért Dekel Berenson izraeli rendező, aki a nemzetközi kavalkád megerősítésére ezúttal brit színekben indul, de egyébként magyar állampolgár is, és jelenleg Cipruson él. A film a háború sújtotta Kelet-Ukrajnában élő Anna, az öregedő egyedülálló anya története, aki vágyakozik a változásra. A másik izraeli rendező, Yoram Ever-Hadani, akinek Moon Drops című filmjében egy gyári munkás olyan rejtélyes gépet kreál, amely folyadékcseppeket állít elő a holdfényből.
A vetítéseknek az Art+ Cinema, a Puskin mozi, az Olasz Kultúrintézet és a Cervantes Intézet ad otthont.
A részletes programot itt találjátok.