Diszkrét trópusi paradicsomban töltötte utolsó éveit Sean Connery
További Kultúr cikkek
- Kiderült, mikor és hol temetik el Nemere Istvánt
- Donald Trump hatalomra került, mutatjuk, ki kaszálta ezzel a legnagyobbat
- Akár több évig nem lehet a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a Millenárison
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
Az ugyancsak az egyik karib-tengeri szigeten élő John Cleese, a legendás Monty Python-alapító Sean Conneryt búcsúztató szavai nyomán került látókörbe Lyford Cay, amelyet a világ első lakóparkjának (gated community) is szoktak nevezni.
Úgy ment el Sean Connery, ahogy mindig is szeretett volna
Békésen távozott, álmában halt meg a legendás James Bond.
Az 1950-es évek közepén egy szemfüles brit üzletember felvásárolta a New Providence-sziget nyugati felén fekvő csendes öböl körüli területeket, és hamarosan felépült a világ különösen exkluzív helyeinek egyike.
A terület fénykora a hatvanas-hetvenes években volt, amikor például John F. Kennedy itt találkozott az angol miniszterelnökkel, Harold Macmillannal, vagy a Heinz ketchupgyár tulajdonosai is itt építették fel többszintes, három oldalról medencével körbevett tengerparti nyaralójukat.
A globalizáció megjelenésével a terület némileg vesztett csillogásából. Ugyanakkor jól jelzi presztízsét, hogy a Christie’s és a Sotheby’s angol aukciósházaknak is van ingatlanközvetítő irodájuk a lakóparkban. Előbbit ráadásul az alapító, Harold Christie unokája vezeti.
A Mansion Global szaklapnak egyszer elmondta, miben különbözik Lyford Cay többi luxusüdülőhelytől:
Itt olyan a hangulat, mint mondjuk a régi Wimbledonban. Mindenki felöltözik a vacsorához, a férfiaktól elvárjuk például, hogy zakót viseljenek. Nem jellemző a legújabb divat hajszolása vagy a kivagyiság, sőt ellenkezőleg. Ha fel akarsz vágni, ne ide gyere. Pont azért jöttek ide a lakók, hogy ettől megszabaduljanak. Minket nem érdekel, honnan jöttél, mi a társadalmi státuszod. Itt mindenki jól akarja érezni magát.
Szigorú szabályok vonatkoznak a többnyire 50-70 éves házak felújítására is. Minden építési tervet előzetesen a közösségi tanácsnak jóvá kell hagynia. Így nem épülhetnek extravagáns, a környezettől élesen elütő új épületek sem. A körülbelül 450 ingatlanból álló területet nem bővítik, emiatt jelentős a kereslet az itteni házak és villák iránt.
Lyford Cayben egy tipikus telek 500–600 négyzetméteres, és egy 1960–70-es években épült, felújított, körülbelül 200 négyzetméteres ház áll rajta. Az ár nagyjából kétmillió dollár (600 millió forint) körül mozog, de a jachttal megközelíthető tenger- vagy lagúnaparti ingatlanok árai a 40–60 millió dollárt is elérhetik (12–18 milliárd forint).
A lakók nagyon ügyelnek inkognitójukra. Arról igen keveset lehet tudni, mely hírességek választották lakhelyüknek ezt a trópusi paradicsomot.
A mozirajongó éppen egy ilyen típusú nemzetközi, pezsgő, elegáns, diszkrét és egzotikus környezetet tud elképzelni, ahol James Bond 007-ese és a Hegylakó spanyol-egyiptomi mentora jól érezhette magát.
Meghalt Sean Connery
Ő volt az első James Bond, és az első színész, akinek sikerült leráznia magáról a szerep béklyóit. Lovaggá ütötték, de a skót függetlenségért harcolt.