Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMHarminc éve reszketünk a betörőkkel, de a film angol címe csak idén nyert értelmet
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
A történet egyszerű: egy kissé retardált amerikai házaspár otthon felejti genetikailag egyértelműen rájuk ütő fiacskáját, aki néhány, még nála is egyszerűbb betörővel eljátssza az Egri csillagokat. A kiskorú Macaulay Culkin megvédi otthonát, és csúnyán kibabrál az ostromló hadakkal.
Nem tudni, miért ebből a filmből lett a legtartósabb siker, hiszen a béna betörők évében
elég jó volt a termés:
- A Pretty Woman (Micsoda nő) cserfes prostija Julia Roberts, és a szexért elegánsan fizető Richard Gere szintén a munkaszüneti időszakok tévés kínálatának állandó részévé vált.
- Gyakran feltűnik azóta is különféle kábeltévék műsorán Kevin Costner végeláthatatlanul hosszú westernje, a Farkasokkal táncoló is.
- Ekkor rántottak kardot a mutáns kétéltűek, akik náluk Tini nindzsa teknőcként zavarják össze azóta is újabb és újabb gyermekgenerációk realitásérzékét.
Bruce Willis is épp harminc éve jött rá, hogy élete legjobb jelmeze nem csak a koszos atléta, hanem a galléros pulóver is.
- Megcsinálták a Még drágább az életedet, és kiderült, hogy ebben a sztoriban bőven van még zsozsó.
- Az egész világot megríkatta, a szintén örökzölddé vált Ghost, ahol Patrik Swayze egy gigamacsót alakít, aki halála után is kötelességének érzi, hogy belepiszkáljon Demi Moore magánügyeibe.
- 1990 karácsonyán házasodott össze Nicole Kidman és Tom Cruise. Pár év múlva kiderült, hogy jobban jártak volna, ha más ajándékot választanak egymásnak.
- A Reszkessetek, betörők! megjelenésének évében egyesült a kettévágott Németország. Azóta is egyben van, nincs fal Berlin közepén. Sokak szerint nem védekeznek elég erőteljesen az idegenek ellen, bár kétségtelen, hogy nem igazán nevezhető betörőnek az, akit az ember meghív az otthonába.
- Szintén harminc éve történt, hogy Slobodan Milosevic szerb köztársasági elnök összedugta fejét Franjo Tudman nevű horvát kollégájával, és gondolkodni kezdtek, miként dobhatnák szét kettejük között Bosznia-Hercegovinát. Ebből nemsokára komoly problémák keletkeztek.
Ami minket, magyarokat illet:
Azon a harminc évvel ezelőtti tavaszon többpárti parlamenti választások zajlottak. Ilyesmire Magyarországon utoljára 1947-ben volt példa, de akkor csaltak a kommunisták. A szocializmus építését korábban együtt kifogásoló magyar politikai erők is teremtettek néhány azóta is élő hagyományt.
Kitalálták például, hogy jobb lesz pártonként külön-külön megülni legszebb nemzeti ünnepünket, március 15-ét.
- Tavasszal megalakult a rendszerváltás utáni első magyar szabadon választott kormány Antall József vezetésével. Ősszel önkormányzati választásokat tartottak, melyhez kapcsolódóan a Magyar Televízió akkori elnöke,
Hankiss Elemér úgy döntött, hogy nem adja le a miniszterelnök televíziós beszédét. Ebből nem lett hagyomány.
- Közbe Szandi berobban a Tinédzser L'amour című dalával, azóta is játssza a Retro Rádió.
- A Bonanza Banzai Ákos vezényletével megcsinálta a Jel című albumát.
- Orrvérzésig játszották Szinetár Dóra Buli után takarítás című vidám topslágerét a szerényen csak Dóra címet viselő albumról.
- A vadabbak Republicra táncoltak, legtöbben a Indul a mandulát hallgatták tőlük.
- A rockerek Nagy Feróval üvöltötték világgá, hogy utálják az egész huszadik századot, vagy a Pokolgép logopédus után kiáltó dalára rázták a hajukat miközben dübörgött a Metál az ész.
- Magyarországon is megjelentek az első mobiltelefonok, melyet méretük, áruk, valamint a terméket első körben megvásárló felhasználók alapján a találékony magyar sokáig bunkofonnak nevezett.
Ez volt harminc éve, de a betörők töretlenül reszketnek minden okos és buta tévén azóta is. Ami a címét illeti, idén sajnos aktuális lenne az eredeti angolt használni: Home Alone.