Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÍgy kell eltáncolni a klímaváltozást
A kortárs táncelőadásoknak az esztétikai gyönyörködtetésen túl manapság már kutya kötelességük reflektálni a külvilágra, korunk történéseire, az emberiséget és a társadalmat formáló, izgató vagy épp megsemmisítő változásokra.
Hargitay Ákos modern táncművész-koreográfus legújabb munkája, a bécsi Dschungel Theaterben bemutatandó Island, Every day for future ennek kimerítően eleget is tesz:
az előadás egyszerre reflektál a klímaváltozásra és az azzal szorosan összefüggő környezeti problémákra:
a Greta Thunberg svéd klímaaktivista demonstrációi nyomán elindult Friday for future mozgalmat kiszélesítve Every day for future címen gondolkodtat el arról, mennyi szemetet termelünk naponta, és mekkora ebben a felelősségünk.
A vizuális elemekkel (videókkal) tarkított, egy olasz és egy lengyel táncművész kettősében készülő doku-performansz már jelmezeiben is erre hívja föl a figyelmet, a bevásárlótáskákból és sparos zacskókból álló öltözék már alaphelyzetként is mindennapjaink túlfogyasztását hívja elő, alapul véve azt a környezetvédelmi aktivistát, aki
egyhavi szemetét, csomagolóanyagát vette magára és azzal élt együtt,
így hívva föl a figyelmet a mindannyiunk által termelt szemétmennyiségre.
A különös táncelőadás premierje január 11-e, egyelőre a világhelyzet miatt nézők nélkül, „zárt kapusan” zajlik majd Bécsben, de a későbbiekben streaming formájában is látható lesz. A videót addig is megnézhetjük, illetve elképzelhetjük, milyen lehet a hó végén egyhavi szemetünket a testünkön hordva létezni. Buszon, az ágyban, az utcán vagy munka közben.
(Borítókép: Világjárók Klubja Bécs)