Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMPuzsér Róbertet okolja sorsáért a győri gimnazista
További Kultúr cikkek
- Nagy Csaba titka életre kelti a karácsonyt
- Margócsy István: A társadalmi problémák feldolgozása nem értelmiségi társaságokban zajlik
- A gyomrunk is összeszorult, miközben a testvér szenvedését néztük
- Harmincöt éves titokra derült fény a Reszkessetek, betörők!-kel kapcsolatban
- Megtaláltuk az ideális ajándékot a fa alá, mindenki erre van rákattanva
– Gyorsan kell mondani a jó válaszokat – árulta el sikerei titkát Buza Gábor győri gimnazista, aki tizenkilencezer kortársát utasította maga mögé a Nagy magyar filmteszt diákoknak című versenyen. A színésznek készülő ifjú filmrajongó kedvenc magyar alkotása Az ötödik pecsét. A verseny során az is kiderült, hogy a hazai fiatalok többsége számára A kockásfülű nyúl című rajzfilm a csúcs.
Ötéves kora óta színésznek készül Buza Gábor, a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium 11. osztályába járó országos győztes. Terveihez képes jó úton halad, hiszen a Győri Nemzeti Színház szerződtetett stúdiósa, több színdarabban is szerepelt már beugróként, jelenleg pedig a Tom Sawyer kalandjai előadásban alakítaná a főhős barátját, Joe Harpert, ha nem lenne zárva a teátrum.
Nagymértékben Puzsér Róbertet tartja felelősnek azért, hogy már kiskamaszként magyar filmeket kezdett nézni egyéb, korához jobban illő időtöltések helyett.
Belefutott ugyanis a régi Hír TV Sznobjektív című műsorába, melyben Puzsér és társai épp arról vitatkoztak, szerintük melyik a tíz legjobb magyar film. Amikor megszületett a lista, Gábor kíváncsi lett, és megnézte mind a tízet. Így esett, hogy végzetesen rákapott a magyar filmekre.
A magyar filmgyártás aranykorának a hatvanas–hetvenes éveket tartja, mert – mint sorolja – ebben az időszakban készült A tizedes meg a többiek (1965, rendező: Keleti Márton), Hideg napok (1966, Kovács András), A tanú (1969, Bacsó Péter), Szindbád (1971, Huszárik Zoltán), Az ötödik pecsét (1976, Fábri Zoltán).
A lista alapján nem meglepő, hogy a színésznek készülő fiatal Őze Lajost és Sinkovits Imrét tartja példaképének a legendás elődök közül. A kortársak közül pedig a győri társulat egyik színművészét, Ungvári Istvánt nevezte meg.
A győrújbaráti középiskolás, akinek Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztosa is gratulált a díjátadón, a győztes jogán választhatott a nyeremények között. Gábor hazavihetett volna egy csúcskategóriás mobiltelefont is, ám ő egy görögországi utazás mellett döntött.
A DUE Médiahálózat és a Nemzeti Filmintézet a Nagy magyar filmteszt diákoknak vetélkedőjén, melyre idén több mint tizenkilencezren jelentkeztek, kiderült, hogy az alábbi alkotásokat ismerik és kedvelik leginkább a 14–20 éves magyar fiatalok.
- A kockásfülű nyúl – a válaszadók 94,20 százaléka tudta a helyes választ
- A kiskakas gyémánt félkrajcárja – 90,6%
- Macskafogó – 89,80%
- Bogyó és Babóca – 89,57%
- Kincs, ami már nincs (magyar dokumentumfilm Bud Spencerről) – 89,21%
- Fehér tenyér – 89,05%
- Egy bolond százat csinál – 87,21%
- Rossz versek – 81,21%
- Kontroll – 80,96%
- Valami Amerika – 80,11%
(Borítókép: Buza Gábor. Fotó: Pozsonyi Zita)