Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTúrázni nemcsak a hegyek között lehet, hanem magángalériákban is
További Kultúr cikkek
- Meghalt a Benjamin közlegény és a Királyné nyakéke rendezője
- A lányt elsiratták, pedig meg sem halt
- Egy forradalmár felesége lerántja a leplet a magyar történelem eddig félreismert évtizedeiről
- A Transparency Internationalhez fordulnak az egyik legnagyobb magyar botrány ügyében
- Terítéken Menczer Tamás beszédstílusa, kifigurázták, mémek, dalok születtek róla
Nem azt mondom, hogy a GWB rövidítés akár a kultúra területén otthonosan mozgó embernek azonnal egy köztudott kulturális eseményt vagy fogalmat takar, de még ez az idő is elkövetkezhet. Most mindenesetre a hetedik alkalommal jegyezhetjük meg a Gallery Weekend Budapest nevet, amelyet a szervezők akár nemes egyszerűséggel a magángalériák hétvégéjének is nevezhetnének.
Azért hívják mégis GWB-nek, merthogy ez egy nemzetközi brand, amely már létezik Brüsszelben, Chicagóban, Dublinban, Havannában, Mexikóvárosban, Párizsban, Barcelonában, Varsóban, Berlinben, Pekingben, Tel-Avivban, Antwerpenben és más világvárosokban is. Az, hogy nálunk hetedjére rendezik meg, voltaképp nagy szó, mert Londonban például csak az idén indul a magángalériák hétvégéje, amelynek az a célja, ott is és nálunk is, hogy kissé személyesebbé, interaktívabbá tegye a sokszor elefántcsonttoronyba bújó, kissé távoli, kissé érthetetlen kortárs művészetet.
A magángalériák június 18. és 20. között, az elkövetkező hétvégén kalauzolnak minket, hogy nyissuk ki a szemünket, legalábbis az eddiginél jobban, és fedezzük fel újra a minket körülvevő kortárs művészeti teret, illetve tágítsuk ki. Ennek a célnak az elérésében három napon keresztül exkluzív tárlatvezetéseket, illetve túrákat tartanak.
A háromnapos túrán ők kalauzolnak minket a kortárs művészet labirintusában:
- acb,
- Deák Erika,
- Einspach Fine Art & Photography,
- Glassyard,
- INDA,
- Kálmán Makláry Fine Arts,
- Kisterem,
- Knoll Budapest,
- MissionArt,
- Molnár Ani,
- MyMuseum,
- TOBE,
- Várfok,
- VILTIN.
Szerencsére a kínálatot azok is megismerhetik, akik pénztárcájuk szűkössége vagy az elefánt a porcelánboltban érzés miatt nem igazán fordulnak meg magángalériákban, érkezzenek egyénileg vagy kis csoportokban, a galériák által bemutatott tárlatok, a látni tudás képességének elsajátítása ingyenes, csak olykor regisztrálni kell.
A részt vevő helyszínek a három nap során dél és este hat óra között várják az egyéni látogatókat, emellett a szervezett galériatúrák napi két alkalommal, öt túraútvonallal, előzetes bejelentkezés után fogadják a kis létszámú csoportokat.
A teljesség igénye nélkül és a sértődés rémének reményteljes elkerülésével az ő műveikkel ismerkedhetünk a magyarázó tárlatokon:
- Magdalena Abakanowicz,
- Drozdik Orshi,
- Birkás Ákos,
- Bak Imre.
Persze különböző túrákon. Egy-egy túra több galéria több tárlatát fogja át, inkább földrajzi, mint tematikus alapon. Hogy valamilyen tematikus kapocs is van-e a tárlatok között, azt csak azok tudják meg, akik ezt a hétvégéjüket a kortárs művészetre, a legmodernebb hazai festészeti, szobrászati és képzőművészeti irányzatok megismerésére szánják.
(Borítókép: Gallery Weekend Budapest)