Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Kultrovat podcast
- Podcast
- nagy-kálózy eszter
- churchill és garbo
- rózsavölgyi szalon
- vígszínház
- marlene dietrich
- karády katalin
- nemzeti színház
Nagy-Kálózy Eszter: Senkit sem szabad megalázni!
További Kultúr cikkek
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
- Felrobbantott Duna-híd Esztergomban – így telt Magyarország legborzasztóbb karácsonya
- Világraszóló versenyt rendeznek a Normafán
Nem szereti a szabadúszó életmódot Nagy-Kálózy Eszter Kossuth-díjas, Jászai Mari-díjas és érdemes művész. A színművésznő mégis sokat gondolkodott, mielőtt a Vígszínházhoz szerződött. Benne is kérdéseket vet fel, hogy a teátrumot jelenleg a férje, Rudolf Péter irányítja.
A Vígszínházba szerződött Nagy-Kálózy Eszter, mert alapvetően társulati színésznek tartja magát, és úgy látja, hogy drámai színésznőként ebben a teátrumban testhezálló feladatokat kaphat.
Abban biztos, hogy férjével, Rudolf Péterrel el tudják különíteni a szakmai és magánéleti kérdéseket, attól viszont tart, hogy másokat esetleg zavarhat ez a felállás.
Szó esett arról is, hogy érzi magát dívaszerepben, hiszen eljátszotta már Karády Katalint, Marlene Dietrichet és Greta Garbót is. Kiderült, hogy magánemberként néha ő is „páncél” mögé bújik.
A színésznő tart attól, hogy az SZFE átalakítása és a mindenhol jelen lévő, politikai jellegű megosztás még nagyobb károkat okozhat a szakmában. Meggyőződése, hogy a színházban az előadás minél magasabb színvonalú megvalósítása a feladat, és nem szabad más kérdéseknek teret adni.
A szakmát a politikán túl a me too ügyek is megosztják. Nagy-Kálózy Eszter szerint ideje lenne pontosan meghatározni, hogy mi fér bele a művészi szabadságba, és mi az, ami túllép ezen a határon, és nem megengedhető. Véleménye szerint az nem tolerálható, ha valakit szándékosan aláznak meg.
Greta Garbót alakítja a Churchill és Garbo című darabban a Rózsavölgyi Szalonban. A színművésznő azt mondja, megérti Garbo döntését, aki pályája csúcsán tűnt el a filmek és a színházak világából.
Garbo úgy érezte, hogy meg akarják változtatni, és ő nem vállalta az átalakulást. Inkább otthagyta az egészet.
Winston Churchill izgalmas szellemi partner lehetett Garbo számára, de amikor az angol politikus ennél többre vágyott, a visszavonult világsztár ebből a játékból sem kért.
Az Index kultúra rovatának arútluK című podcastjéből az is kiderül, hogy
- Miért jött el a Nemzeti Színházból;
- Miben hasonlít Hegedűs D. Géza Winston Churchillre;
- Milyen szerepekben érzi igazán jól magát;
- Miért nem határozhatja meg a politikai elkötelezettség a szakmai kapcsolatokat.
Katt a lejátszógombra, és hallgassa meg a beszélgetést!
Az Index arútluK podcastjában ezúttal F. Tóth Benedek és Vig György, az Index kultúrarovatának munkatársa beszélget Nagy-Kálózy Eszterrel. Hallgassa meg az arútluK podcast korábbi beszélgetéseit a Kossuth-díjról, a sorozatok világáról, a Trónok harca valóságosságáról vagy a pályakezdő színészek nehézségeiről; vagy arról, hogy Puskás Tamás szerint miért pótkávé az online színház, és hogy Grecsó Krisztián miért tért vissza a lírához, amelyet el sem hagyott. De azt is megtudhatja, milyen írók kerültek a magyar írókat összegyűjtő kötetbe, és hogy a zeneiparban túl magas az áfateher. Takács Katalin pedig mindig mosolyog.