Oscar-díjas komponista vezeti a zsűrit a Bartók Világversenyen
![large 6](https://kep.index.hu/1/0/4133/41332/413326/41332667_35ac19e977f0f734b9becb190025433e_wm.jpg)
További Kultúr cikkek
-
Közösségi szerződés biztosítaná a MOME jövőjét és az egyetemi közösség stabilitását
- Álomnyaralásnak indult, de végül agyoncsapta őket az áram a jakuzziban
- Nyáron újra megnyitnak a Notre-Dame tornyai
- Kakas Márton alaposan helyre tette Jókai Mórt
- A nő kiléte továbbra is rejtély, barát vagy szerető lehetett
A Bartók Világverseny és fesztivál egy sajátos szakmai kihívás, éveken átívelő komolyzenei maraton, amely Bartók Béla születésének 135. évfordulóján, 2017-ben vette kezdetét.
A muzsikosok, zeneszerzők, a zenei világ meghatározó alakjai, valamint a műértő közönség tagjai elsőként a hegedűsök megmérettetésével találkozhattak, ám a versenyben Bartók Béla szellemiségét követve ugyanennyire hangsúlyos a zongora vagy a kamarazene tárgyköre is. Idén a zeneszerzők, a komponisták mérhetik össze tudásukat, mutathatják meg tehetségüket.
A Bartók Világverseny szakmai tájékoztatójából kiderül, hogy a hangszeres versenyek közötti páros években a Zeneakadémia zeneszerzőversenyt rendez, és a zsűri az itt díjazott művek közül választja ki azt, amelyik bekerül a következő hangszeres verseny repertoárjába.
Jelentkezés és versenykiírás
A komponisták fordulójára a negyven év alattiak küldhetik be pályaműveiket. Megtehetik ezt 2022. augusztus 23-ig. A részletes versenykiírás a világverseny honlapján elérhető. A nyertes kompozíciók első alkalommal 2022. november 26-án, a díjkiosztó gálakoncerten hangzanak el a Zeneakadémia Solti Termében.
Az előválogató testület tagjai kivétel nélkül neves és nem csak a zenei világban elismert szakemberek. A zeneszerző-fordulók művészeti vezetője Fekete Gyula, a Zeneakadémia tanszékvezetője és rektorhelyettese, mellette az intézmény neves tanárai foglalnak helyet. Az általuk továbbjuttatott művekről nemzetközi zsűri dönt majd, amelynek idén is tagja
- Unsuk Chin, a Németországban élő dél-koreai komponista;
- Chaya Czernowin izraeli–amerikai zeneszerző, a Harvard Egyetem professzora;
- Fekete Gyula, a Zeneakadémia tanszékvezetője és rektorhelyettese;
- az orosz Kuzma Bodrov zeneszerző-zongoraművész, a moszkvai Csajkovszkij Konzervatórium tanára
- és Baráti Kristóf világhírű magyar hegedűművész.
És a zsűrit vezeti...
John Corigliano világhírű amerikai, Oscar-díjas komponista, ötszörös Grammy-díjas. A Juilliard School tanára, a Lehman College professzora. 1999-ben vehetett át az Oscar-szobrocskát A vörös hegedű (The Red Violin) című film (rendező: Francois Girard) zenéjéért. A filmes zenei anyagból néhány évvel később hegedűversenyt is írt.
John Corigliano műveinek száma meghaladja a százat. Írt három szimfóniát, nyolc versenyművet, operát a Metropolitan Opera megbízásából – The Ghosts of Versailles (Versailles kísértetei) –, valamint számos kórus-, kamara-, dal- és szimfonikus művet is jegyez.
(Borítókép: John Corigliano. Fotó: Jim Cooper / JohnCorigliano.com)