Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMKitiltották a holokauszt-képregényt egy amerikai iskolából
A Tennesse állambéli amerikai iskola tantestülete többé nem taníthatja Art Spiegelman holokausztról szóló, Maus − Egy túlélő regénye (Maus − A Survivor’s Tale) című képregényét, amelyben a lengyel szülőktől származó amerikai író azt írja meg képregényformában, hogyan élték túl szülei az auschwitzi megsemmisítőtábort − írja a BBC. Mindez egy nappal a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja, január 27-e előtt történt.
A szerző, Art Spiegelman zavartan áll a döntés előtt. A náci koncentrációs táborokban hatmillió zsidót irtottak ki szisztematikusan, Spiegelman lengyel szülei is ezekben a táborokban vesztették életüket.
A kézzel rajzolt műben, amely 1992-ben számos irodalmi díjat nyert, a zsidókat egerekkel, a nácikat pedig macskákkal ábrázolja szerző.
Az iskola tanári karának többsége úgy érezte, a csúnya szavak, káromkodások megjelenése nem helyes a nyolcadik osztályos tananyagban. Az iskola igazgatója, Lee Parkinson azt mondta, kifogásolható szavak, kifejezések szerepelnek a képregényben. A testület bizonyos tagjai a meztelenség ábrázolását is aggályosnak tartották az egerek esetében.
Kezdetben az igazgató úgy látta, a csúnya szavak kiszerkesztése a műből elegendő a probléma kezeléséhez, de a szerzői jogi vonatkozásokat figyelembe véve a testület végül a teljes kitiltás mellett döntött.
A szerző a CNBC-nek azt nyilatkozta, teljes értetlenséggel áll a dolog előtt, a tettet pedig egyenesen orwellinek tartja. Arra pedig, hogy mindez egy nappal a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja előtt történt, csak annyit mondott:
Nagyon sok olyan fiatallal találkoztam, akik bizony tanultak a művemből.
(Borítókép: Art Spiegelman 2022. január 10-én. Fotó: Bertrand Langlois / AFP)