Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNemes Nagy Ágnes posztumusz irodalmi turnéra indul Olaszországban
Nemes Nagy Ágnes életében nagyon fontos szerepet játszott Itália, ezért márciusban a nemzetközi költészet napjához kapcsolódva három olasz városban, Rómában, Nápolyban és Cassinóban mutatják be a költő verseit és a 20. század második felének női irodalmi szereplehetőségeit. A programok egyetemeken és a nagyközönség által is látogatható helyszíneken zajlanak.
A Római Magyar Akadémián a költő 1947–48-as római élményei állnak a középpontban, és az a láthatatlan szellemi kapcsolat, amely egy életre összekötötte az intézet ösztöndíjasait: Nemes Nagy Ágnest, Jékely Zoltánt, Weöres Sándort és a tavaly száz éve született Pilinszky Jánost.
Nemes Nagy Ágnes a férjével, Lengyel Balázzsal és más írókkal, alkotókkal utazott az olasz fővárosba 1947–48-ban Kardos Tibor, a Római Magyar Akadémia akkori igazgatójának meghívására, és annak dacára, hogy egy háború utáni, romokban lévő városba érkeztek, az út felejthetetlen maradt számukra. Itt érte a hír a költőt, hogy megkapta a Baumgarten-díjat. Hogy mennyire sorsfordító élmény volt számukra az utazás, arról naplók, versek, visszaemlékezések tanúskodnak, amelyeket megidézünk a turné alatt – mondta Juhász Anna, a turné ötletgazdája és szervezője.
A turné során Tóth Krisztina költő, író is bemutatkozik a nápolyi és a cassinói közönségnek.