Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTündérkerti gálaest sztárokkal
További Kultúr cikkek
- Egy forradalmár felesége lerántja a leplet a magyar történelem eddig félreismert évtizedeiről
- A Transparency Internationalhez fordulnak az egyik legnagyobb magyar botrány ügyében
- Terítéken Menczer Tamás beszédstílusa, kifigurázták, mémek, dalok születtek róla
- Meghalt Olivia Hussey, aki Júliát játszotta Franco Zeffireli adaptációjában
- Snoop Dogg vett egy szatyornyi problémát
2002-ben, Pórszombaton találkoztam a meghökkentő gondolattal: mentsük meg a Kárpát-medence szinte kipusztított, őshonos gyümölcshagyatékát közösségerősítő szándékkal – mondja Szarvas József, a Nemzeti Színház művésze. – Ambrus Lajos író, valamint Kovács Gyula erdész és családja évek óta végezték feltáró, gyűjtő munkájukat. Közös erőfeszítésük eredménye, hogy maguk köré értéktartó közösséget szerveztek azzal a nemes szándékkal, hogy népi hagyományaink visszatanulhatók legyenek.
Kárpát-medence-szerte eddig több mint háromszáz Tündérkert született, ahol mint egy-egy génbankban őrzik a visszatelepített őshonos gyümölcsöket. Itt minden család annyi és annyiféle gyümölcsfát ültethet, amennyi „akkor is elegendő élelmet biztosít, ha háború vagy járvány tör ki, és semmi más nem áll már rendelkezésre”. Szarvas József szerint remény van rá, hogy gyümölcsoltó boldogasszony napját Kárpát-medence-szerte oltónappá tegyék. Mindebben támogatja őket a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Színház, a Fonó Zeneház, a Hagyományok Háza, valamit számos alulról építkező civil szervezet.
Falun és színházban
Szarvas József színművész Viszákon, a Kaszás Attila Pajta Színház és Galériában már évek óta szervez kulturális programokat, előadásokat, kiállításokat, most viszont a Nemzeti Színház nagyszínpadára gyűjtötte össze a barátait, támogatóit. A március 26-i Tündérkerti Gálaesten fellép Miklósa Erika, a Cantemus vegyeskar, Berecz András, Barta Ágnes, Pál István Szalonna és zenekara, Fülei Balázs, Berecz István és Szokolay Dongó Balázs. A gálaest bevételét a szervezők a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház bajba jutott családjainak megsegítésére és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola javára ajánlják föl.
A gálaest a Nagy Almáskönyvért programsorozat része. A gálát megelőző napon, március 25-én, pénteken Békásmegyer-Ófalun várják az érdeklődőket, támogatókat 18 órára a Szent József Ház és Tündérkertbe, a Templom utcába. Itt megtekinthető Tenk László Fények, alvók, árnyak című kiállítása: a közönséget Sipos Mihály, a Muzsikás együttes prímása és Kardos Mária keramikus hangolja a képekre.
Március 26-án, a gálaest napján ugyanitt gyümölcsoltó napot tartanak Kovács Gyula pórszombati erdésszel, 11 órától pedig a Kolompos együttes ad jótékonysági koncertet a kárpátaljai menekültek javára.
Délután, a gálaest előtt 17.30-kor a Nemzeti Színházban Kesselyák Rita festményeiből nyílik kiállítás, közreműködik Szokolay Dongó Balázs. 18 órakor pedig könyvbemutatóra kerül sor: Ambrus Lajos Nagy almáskönyvét Szigethy Gábor Kossuth-díjas író-irodalomtörténész, rendező mutatja be.