Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNem jönnek orosz és ukrán társulatok a MITEM-re
Ahogy az Index is megírta, orosz és ukrán társulatokat is vártak a VIII. MITEM-re a Nemzeti Színházba, és a háború kitörés után is remélni lehetett, hogy a fesztivál a fegyveres konfliktus közepette is be tudja tölteni a kulturális híd szerepét. A szervezők bíztak benne, hogy a ma egymással szemben álló felek művészei, társulatai újra eljöhetnek Budapestre, és a MITEM a béke, a megbékélés szimbólumává válhat. Hogy beteljesedhet a találkozó mottójául választott madáchi gondolat: „Testvériséget hozván a világra”.
Mára azonban világossá vált, hogy lehetetlen az ukrán és orosz társulatok Magyarországra utazása és vendégszereplése a MITEM-fesztiválon. Néhány napja a Rigai Új Színház is jelezte, hogy a háborús helyzet miatt ők sem tudnak részt venni a színházi találkozón.
A VIII. MITEM-re az alábbi társulatok nem tudnak eljönni:
- az Ivan Franko Nemzeti Dráma Színház Kijevből a Dalolj, Lola, dalolj! című előadással,
- a Rigai Új Színház Lettországból az Oblomov című előadással,
- az Alekszandrinszkij Színház Szentpétervárról a MA 2016-... című előadással,
- a Vahtangov Színház Moszkvából a Háború és béke című előadással.
A fenti előadásokra szóló jegyek a színház jegypénztárában visszaválthatók.
A műsorváltoztatás jogát fenntartva a szervezők remélik, hogy nemcsak elmaradó produkciókról kell beszámolni, hanem új programokat is kínálhatnak még. Május 2-án műsorra tűzik a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház előadásában Joёl Pommerat Ez a gyerek! című darabját, amely 2020-ban elnyerte a legjobb nagyszínpadi előadás díját a GRA Ukrán Országos Színházi Versenyfesztiválon.
Emellett a kijevi Ivan Franko Nemzeti Dráma Színházzal sikerült megegyezniük, hogy a meghívott produkciójuk helyett felvételről levetítik egy másik előadásukat, a Karpenko-Karij műve alapján színpadra állított A boldogtalan című darabot, amelyhez kapcsolódva gyűjtést szerveznek a háború elől menekülők számára.