Parsifal-bemutatóra készül nagypénteken az Opera
További Kultúr cikkek
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
- Rangos díjat kapott Azahriah Puskás-koncertsorozata
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
A Parsifal az április 15-i bemutatót követően április 17-én és 23-án tekinthető meg a felújított Operaházban. Az április 17-i előadás a Bartók Tavasz részeként, az Opera és a Müpa közös programjaként valósul meg. Az április 15-i premiert internetes weboldalán élőben közvetíti az OperaVision platformja, ahol ezt követően az előadás fél évig ingyenesen visszanézhető – tájékoztatta a dalszínház az MTI-t.
A főbb szerepeket Kovácsházi István (Parsifal), Kálmándy Mihály (Amfortas), Szemerédy Károly (Klingsor), Szántó Andrea (Kundry), Palerdi András (Gurnemanz) és Rácz István (Titurel) énekli. A Magyar Állami Operaház Zenekarát, Énekkarát (karigazgató: Csiki Gábor) és Gyermekkarát (karvezető: Hajzer Nikolett) Kocsár Balázs fő-zeneigazgató vezényli. Az előadás napjainkat idéző látványvilága Sebastian Hannak díszlet- és Izsák Lili jelmeztervei nyomán valósult meg, a darab koreográfusa Barta Dóra.
Richard Wagner csaknem negyedszázadon át dolgozott a Szent Grál-mondakör késő középkori feldolgozásain alapuló operáján, amelyet 140 éve, 1882 nyarán mutattak be Bayreuthban, a zeneszerző által megálmodott Festspielhausban. A „színpadszentelő ünnepi játék” méltó bemutatása védelmében az előadási jogokra Wagner 30 éves moratóriumot is bevezetett. Ennek lejártát követően Európa-szerte több premiert is 1914. január 1-jére időzítettek, az éjfélkor kezdődő előadások egyike Budapesten, a Népoperában (ma Erkel Színház) volt Reiner Frigyes vezényletével.
A Magyar Királyi Operaház 1924-ben Márkus László rendezésében vitte színre a művet, amely a két világháború között 59 alkalommal volt látható. Ezt követően a Parsifal ideológiailag nem illeszkedett a regnáló hatalom világképébe, míg végül 1983-ban, Wagner halálának 100 éves jubileumára és a már nagybeteg Ferencsik János közbenjárására tűzte műsorára a darabot az Erkel Színház Mikó András rendezésében.
Az elmúlt csaknem 40 évben a további 91 előadást megért darabot – amelyet hagyományosan húsvétkor tűznek műsorukra a világ operaházai – négy éve láthatta utoljára a közönség az Opera produkciójában. Az eredetileg a Keresztény Évadban, 2020 tavaszára tervezett felújítást a koronavírus-járvány miatt idén mutatják be.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)