Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- anna karenina
- moszkvai operett
- színház
- színháztv
- radnai márk
- lev tolsztoj
- bojkott
- ukrán-orosz háború
Anna Karenina a SzínházTV-n: „Egy nemzet kultúráját nem lehet a politika oltárán feláldozni"
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
Holnap, azaz április 18. éjfélig a SzínházTV-n megtekinthető a Moscow Operetta Theatre Anna Karenina című nagy sikerű előadása. 1992-ben a Broadway-n debütált a regény musicalváltozata Peter Kellogg librettójával és Daniel Levine zenéjével. A moszkvai operettszínház még 2018-ban mutatta be új librettóval és az előadáshoz írt zenével Lev Tolsztoj világhírű regényének musicalváltozatát. Az Anna Karenina az első orosz musical, amelyet külföldi licenc alapján hoztak létre.”
Bár a körülbelül ezeroldalas regény egésze nem sűríthető bele egy kétórás előadásba, így a filozófiai elmélkedések a darabból kimaradtak, cserébe az alkotók hűek maradtak a szöveghez, a szereplők pedig korabeli öltözéket viselnek. Az előadás kifejezetten látványos, a rendezés pedig már önmagában is filmszerű, így a SzínházTV platformján is tökéletesen megél.
A házas Anna Karenina és a szenvedélyes katonatiszt, Alekszej Vronszkij drámai és viharos szerelmi története az orosz nemesség csillogása és luxusa közepette játszódik a 19. század második felében. A musical szereplői a szerelem és az árulás, a szenvedély és a kötelesség, a remény és a kétségbeesés elsöprő érzelmeivel küzdenek. Bár közel másfél évszázad telt el a történet óta, a közönség elé táruló események időtlen minőségükben lebilincselőek és meghatóak.
Közel két hónapja tart az orosz–ukrán háború, amelynek árnyékában elsőre furcsának tűnhet, hogy a SzínházTV épp egy orosz előadást tűzött húsvétkor a programjára. Az elmúlt hetekben megnőtt a bojkottkedv, főleg ami az orosz sportolókat és művészeket illeti. Több világhírű orosz zenészt tiltottak ki amerikai és európai intézményekből. Mihail Barisnyikov balett-táncos szerint nincs rendben, hogy művésztársaira súlyos szankciókat szabjanak ki, mert szerinte sok orosz művész és sportoló azért nem határolódik el Putyintól, mert féltik a családjukat, de hallgatásuk is legalább annyira beszédes.
Felkerestük Radnai Márkot, a SzínházTV alapítóját, mert kíváncsiak voltunk, milyen gondolatok bújtak meg az orosz előadás műsorra tűzésének döntése mögött.
A SzínházTV mélységesen elítéli a háborút és az erőszakot az emberi individuum és annak szabadsága ellen. Meggyőződésünk, hogy a művészet sosem lehet agresszív, sem erőszakos, sem kirekesztő. A művészet lényege, hogy alkotások útján, az emberi sorsok és történetek megismerésével szembesítse a társadalmat az emberi gyarlósággal és korunk hibáival. Hiszünk abban, hogy egy nemzet kultúráját nem lehet a politika oltárán feláldozni, ahogy azokat a művészekét sem, akik most széles e világban elszenvedői az eseményeknek. Lev Tolsztoj a világirodalom egyik legnagyobb szerzője maga is erősen bírálta a 19. századi társadalmi berendezkedéseket és történeteivel elősegítette, hogy ma a világ egy nyitottabb és toleránsabb hely lehessen. Éppen ezért szeretnénk a SzínházTV-n megágyazni a mindenkori színházművészet és az alkotók szabadságának egy olyan szenvedélyes szerelmi történettel, melynek központi témája pont az elnyomás és a hibás társadalmi elvárások által elszenvedett emberi sors.
Az előadás magyar felirattal látható Magyarországon kizárólag árpilis 15–18. között a SzínházTV-n.
A háború eseményeit vasárnap is percről percre közvetítjük, cikkünket itt olvashatják.