Milliók állítják, hogy nincsenek pandák és a madarak is drónok

További Kultúr cikkek
-
Meghalt Richard Chamberlain
- Meghódította Olaszországot, és már kívülről látja magát, ahogy hisztériázik
- Valóban akkora hős volt Hunyadi János, mint ahogy azt gondoljuk?
- Beszállsz a Király utcában egy liftbe, és nem tudod, hova érkezel
- Vámos Miklós: Gőzerővel indul Esterházy lakóházának felújítása, de több a probléma, mint gondoltuk
Mi az: fekete, fehér, gömbölyded és a világ imádja?
Persze, hogy a panda! A cukiság királya sok látogatót vonz mindenhol, de az igazi kérdés az, hogy:
Ön mit gondol, a pandák valóban léteznek?
Elsőre ostobának hangzik a kérdés, de az igen fejlett, modern világban akad pár százezer ember, aki élből rávágná, hogy „nem!”. Az összeesküvés-elméleteket senkinek sem kell bemutatni, hisz mindenki tudja, hogy a Föld lapos, amit gyíkemberek uralnak Elvis földalatti rock'n roll birodalmából, miközben a kormány el akarja hitetni velünk, hogy a Holdra szállás valóban megtörtént (pedig a zászló lobogott, azt a hét meg a nyolcát).
Abszurd teóriák
Hogy divat, unaloműzés, vagy egy rakás nyomozó, aki végül csak az aktatologatásig jutott, áll a csavaros teóriák hátterében, az mindig más, de egy közös ezekben. Az ötlet közvetett bizonyítékok végeláthatatlan halmazát tartalmazza, amiről a hívők addig győzködnek minket, hogy vagy faképnél hagyjuk őket, vagy becsavarodunk mi is. Persze száz százalékos bizonyossággal semmit sem állíthatunk, így egy paraszthajszálnyi esély van rá, hogy a mátrixban élünk, de a józan ész egészen mást diktál.
Hogy kedvenc kis szőrgolyóinkat miért vették az emberek górcső alá? Soroljuk:
- A panda ragadozó, akkor hogy élheti túl bambuszon?
- A panda mozgása szokatlan a többi medvéhez képest, inkább fest úgy, mintha emberek pandajelmezben bohóckodnának.
- A pandák hogy maradhattak meg az evolúció hullámhegyei közepette, ha a fajfenntartásra való hajlamuk ennyire alacsony (kiindulva a fogságban tartott példányok zéró közösülési vágyából)?
Bár a spekuláció a TikTok csodás vidékén pörög most, maga a teória sokkal régebbre nyúlik vissza. Egyik első verziója még 2015-ben a Redditen startolt el, ahol több ezer ember kezdett együttesen filozofálni a fekete-fehér illúzión, és hogy ezek valójában kosztümös emberek, akik jó adag pénzért szórakoztatnak minket.
A feltevéseket csak tovább pörgették az olyan események, mint mikor egy tajvani állatkert egy napmedvét fekete-fehérre festett, és pandaként próbálta eladni a nyolcvanas évek végén, vagy mikor egy olasz cirkusz 2014-ben hasonlóan próbált pandabocsokat generálni fekete-fehér kiskutyákból. Ami bosszantó állatkínzásnak hat elsőre, az az összeesküvés-elméletek rajongóinak csupán olaj a tűzre. Szépsége, hogy itt sem áll meg a dolog.
Ártalmatlan viccből sötét elmélet
Ahogy lépésről lépésre zuhan lejjebb a széles körű érdeklődés, úgy lesznek ezek az elméletek egyre sötétebbek és ijesztőbbek. Egyesek történelemhamisításig is elmennek, miszerint a pandák nincsenek reprezentálva az ősi, kínai kultúrában (amely ott bukik meg, hogy a Qin dinasztia korában már több említés és pandaábrázolás is feltűnik a Krisztus előtti harmadik évszázadban), amit folyamatosan kötnek hozzá olyan hírhedt elméletekhez, mint QAnon teória – mely szerint a világ elitje szervezetten foglalkozik emberkereskedelemmel, gyermekeket adnak el szexuális célokra és a vérükből isznak –
így csinálva egy ártalmatlan elméletből egy sokkal sötétebb és veszélyesebb verziót.
Egy korábbi kísérletben megfigyelték, hogy a kézenfekvően őrült elméletek is gyorsan tudnak hatalmas teret nyerni. Egy TikTok-mém, mely szerint a madarak nem igaziak, csupán az amerikai kormányzat kémdrónjai, pillanatok alatt szerzett milliós rajongótábort. A New York Times tette helyre a dolgokat, hogy ez egy belsős vicc, melyről a saját készítője is elmondta, csupán görbe tükörnek szánta a világ hasonló ostobaságaival szemben, de akkora követettsége lett, hogy már senki sem hisz neki.
A dolog pikantériája, hogy manapság annyi információ terjeng, hogy utánajárás nélkül nehéz kideríteni, mi a valóság és mi az illúzió. Szomorú fintora az életnek, hogy ezek az elméletek olyan platformokon népszerűsödnek, ahol rövid idő alatt jutnak el hatalmas közegekhez, akiknek nincs idejük a valóságtartalmukat hitelesíteni, mivel az utánajárás sokat elvenne a napból.
A szakember mesél
Krekó Péter, az ELTE PPK szociálpszichológia tanszékének habilitált egyetemi docense kérésünkre elmondta, hogy bár sokszor az összeesküvés-elméletek teljesen abszurdnak tűnnek, érdemes óvatosnak lenni, mivel egy ilyen gondolat könnyen tud nagy tömegeket befolyásolni. Elmondása szerint egy közvélemény-kutatás kimutatta, hogy az amerikai lakosság 2–4%-a hisz a legképtelenebbnek tűnő összeesküvés-elméletekben is (mint a gyíkemberek, vagy hogy a Holdra szállás nem történt meg), amely több mint háromszáz millió emberre leosztva nem elhanyagolható mennyiség.
Az összeesküvés-elméletekben szereplő dolgok sokkal izgalmasabbak, mint maga a valóság
– meséli az egyetem docense, aki szerint: „Van ebben egyfajta szórakoztató rész, hogy hollywoodi elemeket emelnek be a való életbe.”
Ezen teóriák gyors terjedésének másik okaként azt említi, hogy az ilyen elméletek távoliak az átlagos embertől. Azokkal a világvezetőkkel, akikről szólnak, a legtöbben sosem találkoznak személyesen, attól, hogy valaki körbeutazza a bolygót, még nem győződik meg a saját szemével, hogy nem lapos, ráadásul ez sokaknak meg sem adatik, ahogy az sem, hogy a Holdra lépjen és rekonstruálja a nagy pillanatot.
Az összeesküvés-elméletek zöme olyan dolgokkal kapcsolatos, amit csak a televízió képernyőjén keresztül látunk.
– teszi hozzá a szakember, kiemelve, hogy ilyenkor indul be a gondolat, hogy „nem vezetnek-e meg minket a médián keresztül”.
Azt is elmondta, hogy egy adott országban azokkal szemben alakulnak ki a teóriák, akiket a közember elnyomó erőnek tart. Amíg az USA-ban az elméletek központjában a kormányzat áll – a drónmadarak megfigyelik a népet, vagy a vezetők alakváltó gyíkemberek –, Középkelet-Európában a nyugati politikai eliten van a fókusz, akik fenyegetik az egyes országok jövőjét, jelenét, meg mindent. A szakértő szerint itt a Soros-ügynökök az ijesztő figurák, akik az elnyomó nyugati hatalmakat megtestesítő Soros György bérencei.
Kelet-Európában többször megtörtént az is, hogy célzottan teremtettek hamis összeesküvés-elméleteket, mint a Cion bölcseinek jegyzőkönyve, melyet jelen tudásunk szerint a cári titkosrendőrség terjesztett el, benne kreált, antiszemita dogmákkal − folytatja az egyetem docense. − A demográfiai környezet nagyon fontos egy-egy ilyen történet megerősödésében, így a
QAnon vagy az UFO-kal kapcsolatos elméletek nem mennek olyan nagyot a magyar nyilvánosságban, mert kevéssé tud illeszkedni a helyi kulturális örökséghez és gondolkodáshoz
– zárja érvelését.
A pandák szerepe ebben az egészben inkább a hollywoodi forgatókönyvet hajszolja, keresve némi izgalmat a sorok között. Hogy meddig terjed el ez a teória, még kérdéses, mindenesetre, ha legközelebb állatkertben járunk, árgus szemekkel figyeljük majd fekete-fehér barátainkat.
(Borítókép: CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Példátlan összefogás, Alföldi Róbert ikonikus jelmeze is kalapács alá kerül
Társadalmunk legégetőbb problémáinak enyhítésén dolgoznak.
március 24., 17:59
- Kultúr
Ebben a korszakban az emberek még tudtak hinni a csodákban
Tisztelgés Harry Houdini és kortársa, Nikola Tesla előtt.
március 25., 06:03
- Kultúr
A szerelemvonaton nincs fék, ismét rekordot döntött a Hogyan tudnék élni nélküled?
Megváltották a 750 ezredik jegyet a filmre.
március 24., 15:29
- Mindeközben
Freddie a szépségről: Hiba a külcsínre építkezni, mert az el fog múlni, és mindig jönnek fiatalabbak, vonzóbbak
2 órája
- Kultúr
Leugrott az újpesti hídról, így lett kaszkadőr a Hunyadi legendás fenegyereke
A szakma nagy öregje állítja, Emmy-díjra esélyes a TV2-n most futó széria.
március 24., 18:40
- Kultúr
A hetvenes években nem tudtuk, mi a szabadság, de jó volt álmodozni róla – Petőcz András íróval beszélgettünk
Az író a Könyvmustra legújabb részében az Allen Ginsberggel való találkozásáról mesél.
március 24., 18:00
- Kultúr
Súlyos vádak kaptak szárnyra a Netflix népszerű sorozata körül
Jelentősen felbolygatta a közbeszédet a Kamaszok.
március 24., 20:59
- Címlapon
Továbbterjedhet a hepatitis A-járvány, volt, amikor a fagyasztott gyümölcs volt a bűnös
De megvannak a trükkök, hogy elkerüljük a betegséget.
46 perce
- Mindeközben
Ifj. Schobert Norbert gitárt ragadt és énekelni kezdte Elvis Presley egyik legismertebb dalát
3 órája
- Kultúr
Kiderült, mikor mutatják be Christopher Nolan Odüsszeiáját
Az Oscar-díjas rendező legújabb eposza igazi sztárparádét vonultat fel.
március 24., 18:45
- Kultúr
Lipcsében mutatják be négy magyar író új köteteit
Hamarosan megnyílik a lipcsei könyvvásár.
március 25., 09:03
- Kultúr
Oscar-díjas színésszel debütál a Gyilkos a házban következő évada
Egyelőre még titkosak az új karakter- és cselekményrészletek.
március 24., 12:36
- Címlapon
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
5 órája
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
tegnap, 17:11
- Kultúr
Továbbgyűrűzik a vita a tudóstársadalomban, megszólalt a főigazgató
Még mindig nem került pont a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakulásáról szóló ügy végére.
március 24., 12:13
- Kultúr
Bíróság elé áll Gerard Depardieu
Továbbra is tagadja a vele kapcsolatos vádakat a színész.
március 23., 07:05
- Mindeközben
Titokban összeházasodott Henry Kettner és párja, gyönyörű helyen keltek egybe a szerelmesek
5 órája
- Mindeközben
Ez az a videó, amit inkább nem akartunk látni: így bánnak a csomagjainkkal a reptereken
6 órája
- Kultúr
Bejelentették a Sziget Fesztivál újabb fellépőit
FKA Twigs, Little Simz és az Empire of the Sun is köztük van.
március 25., 10:12
- Kultúr
Gyilkosság rózsaszín graffitivel
Fekete festéket rendeltem, nem pinket! Most mi a fenét csináljak?
március 23., 07:35
- Kultúr
Egy fesztivál, amely a szörnyű körülmények között élő gyerekeken is segíteni akar
Új esélyt adnának nekik az élethez.
március 25., 09:50
- Kultúr
Egész életében az apjával küzdött, aki végül belátta, fiának igaza volt
Philip Zimbardóra emlékezünk.
március 23., 06:42
- Kultúr
Ijesztő trend terjed a tinédzser fiúk körében
Tragédiához vezethet a kamaszok online hergelése.
március 25., 10:17
- Kultúr
Ha szerelembe esel, elveszítesz két közeli barátot
Ez a könyv megmondja, mi az élet értelme. Tényleg.
március 23., 11:10
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
tegnap, 19:22
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
tegnap, 17:48
- Címlapon
Patkányt találtak a miso levesben, ideiglenesen bezár a japán étteremlánc
Egy másik vendég pedig csótányt talált az ételben.
49 perce
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
tegnap, 14:37
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
tegnap, 13:01
- Kultúr
Új dalokkal készül Vincze Lilla
Az énekesnő áprilisban tenne emlékezetessé egy mérföldkövet.
március 23., 08:51
- Kultúr
A fiú cowboykalap formájú fejjel született, nincsen könnyű élete
A Tubi tudja, hogyan kell megfeszíteni a húrt.
március 24., 06:00
- Kultúr
Mostantól magyarul is elérhető a szólásszabadság kézikönyve
A könyv négy évvel ezelőtti megjelenésekor éppen heves viták dúltak a szólásszabadság jogáról.
március 24., 10:53
- Kultúr
Új korszak kezdődött a Disney-nél, ingoványos talajra léptek
A vezérigazgató szerint óvintézkedéseket tesznek a felelősségteljes működésért.
március 24., 05:49
- Kultúr
Pierre olyan trehány húst kapott, hogy még a pincér is megkóstolta, ehető-e
Rendhagyó beszámoló, név nélkül...
március 24., 06:22
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Jó hírek poloskáknak
Márkó és Barna szerint rengeteg „jó hír” érkezett az ország állapotáról, és az is jó, hogy ezekről mind elvonja a figyelmünket a gyűlöletkeltés.
március 24., 08:09
- Kultúr
Bepillantást nyerhetünk az idén érkező Alien sorozat hátborzongató világába
A kedvcsináló A nyolcadik utas: a Halál hangulatát idézi.
március 23., 16:06