Feltárult a festmény mögött búvó rejtély
További Kultúr cikkek
- Meghalt Winnie Khumalo, a legendás énekesnő
- Ganxsta Zolee: Ha valamitől irtózom, akkor az a kemény munka
- Balesetük óta először áll együtt a színpadra Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó
- Kilencvenéves lenne a történelem legnagyobb hatású rocksztárja
- Závada Pál: Önkényuralomban élünk, a Fidesz mélységes kárt okoz
Modigliani (1882–1920) befejezetlen művei akkor kerültek napvilágra, amikor a Haifai Egyetem Hecht Múzeumában röntgenfelvételt készítettek az Akt kalappal című alkotásról a művész munkáinak átfogó vizsgálata során, melyet egy közelgő philadelphiai kiállítás miatt végeztek.
Csodálatos felfedezés! A röntgensugarak segítségével képesek vagyunk szóra bírni az élettelen tárgyakat
– mondta el az AP hírügynökségnek Inna Berkowits, a Hecht Múzeum művészettörténésze.
Modiglianit a 20. század egyik legnagyobb modernista művészének tartják. Rövid, bohém, de annál viharosabb élete során a francia művészeti körökben vitatott megítélésű alkotó volt.
Festményeit a tipikusan vékony, elnyújtott nyakú és arcú alakok jellemzik, stílusát a 19. század végén, a 20. század elején Franciaországba érkező afrikai és kükládai görög művészet ihlette. A zsidó művész 35 éves korában, nincstelenül halt meg.
Egyik festménye, a Fekvő akt több mint 170 millió dollárért kelt el egy aukción 2015-ben, ezzel a valaha volt egyik legdrágábban értékesített festménnyé vált. Egy másik művéért 157 millió dollárt adtak egy 2018-as árverésen.
Virágzik a hamisítás
A valódi Modigliani-alkotások iránti nagy kereslet hamisítások virágzó piacát hívta életre. Egy 2017-es genovai kiállítást idő előtt bezártak, mivel a bemutatott művek közül több hamisítvány volt a szakértők szerint. A büntetőper több mint egy éve folyik.
2018-ban a véletlen folytán sikerült a londoni Tate Galériában Modigliani egyik képe alatt röntgenfelvétellel felfedezni a művész addig ismeretlen portréját.
Modigliani 1908-ban készített Akt kalappal című képe önmagában is szokatlan alkotás. A vászon két oldalán ellentétes irányban festett portrék vannak. A Hecht Múzeum képtárába belépők egy fejjel lefelé fordított aktportréval találkozhatnak.
2010-ben a múzeum kurátora észrevette egy harmadik figura szemét is a művön, de csak idén vizsgálták meg a rejtett képet.
Amikor elhatároztuk, hogy megröntgenezzük, csak arra törekedtünk, hogy a rejtett alakról tudjunk meg többet
– mondta el Berkowits.
A kalapot viselő, rejtett nő mellett még két portrét fedeztek fel az ellenkező oldalon, melyek szabad szemmel teljesen láthatatlanok voltak: egy férfit és egy kontyba fogott hajú nőt.
Az Akt kalappal Modigliani pályája elején született, nem sokkal azután, hogy Olaszországból Párizsba költözött, és igyekezett vevőket találni műveire. A festményt a múzeum alapítója vásárolta meg 1983-ban. A vászonról most azt tudni, hogy öt festményét tartalmazza, melyeket takarékosságból alkotott ugyanarra az anyagra.
Más művészek, köztük Degas és Rembrandt rejtett alkotásaira is fény derült már röntgen- vagy más, nem invazív technológia segítségével. Berkowits „vászon vázlatfüzetnek” nevezte a művet, és kijelentette, nincs kétség, a festmény eredeti. A philadelphiai tárlat október 16-ától látható a Barnes Alapítvány épületében.
(Borítókép: Amedeo Modigliani műtermében 1910 körül. Fotó: Fine Art Images / Heritage Images / Getty Images)