Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMJackie Chan új filmje botrányt okozott
A Song Yinxi rendezésével készülő film címe Home Operation, a történet pedig azokról az időkről szól, amikor 2015-ben Kína több száz kínait evakuált Jemenből az ottani polgárháború idején. Az AFP információ szerint a forgatókönyvben nem Jemenről van szó, hanem egy fiktív, Poman nevű ország adja a történet helyszínét. Ez a film az első közös projektje Kínának és az Egyesült Arab Emirátusoknak.
Az AFP úgy tudja, hogy a Kínai Kommunista Párt hősként szerepel a filmben, a főszereplők pedig olyan kínai diplomaták, akik bátran meghaltak volna elvtársaik kimenekítése közben. A forgatásról készült fotókon jól látszik a helyszínül szolgáló romos város, valamint a jemeni stílusú ruhákat viselő statiszták is. A forgatást megnyitó ünnepségen Kína szíriai nagykövete, Feng Biao is részt vett.
A ghost town since a 2018 operation to flush out jihadists, Hajar al-Aswad near the Syrian capital has come back to life as the location of a Jackie Chan-produced action movie.
— AFP News Agency (@AFP) July 17, 2022
Full story: https://t.co/D54JRKupNN pic.twitter.com/UwRo2Bu8Bm
A forgatás nem okozott osztatlan sikert a szír lakosság körében. Fared al-Mahlool újságíró arról beszélt egy lapnak: azok után, hogy az Aszad-rezsim, Oroszország és Irán lerombolta az otthonaikat, szégyen, hogy ilyen filmet készülnek forgatni a romok között.
Ezrek, ha nem tízezrek haltak meg az Aszad-rezsim, majd az ISIS keze alatt al-Hajar al-Aswad városában. Ebből pénzt csinálni egy filmmel, amely Kínát és a szír ügyekbe avatkozásukat élteti, visszataszítóan ízléstelen
– hívta fel a figyelmet Charles Lister, a Közel-keleti Intézet Szíria Programjának elnöke.
A film producere, Jackie Chan egyébként a kommunista párt régi híve és támogatója. Egy 2009-es konferencián azt mondta néhány üzletembernek: egyre inkább hisz abban, hogy ők, a kínaiak igénylik a kontrollt, mert ha az nincs, egyszerűen nem teszik meg azt, amihez nincs kedvük.