Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- madách színház
- a tizenötödik
- kazinczy ferenc
- kazinczy lajos
- aradi vértanúk
- forradalom
- 1848
- pszichológus
Kazinczy-musical készült a Madách Színházban
További Kultúr cikkek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
- Felrobbantott Duna-híd Esztergomban – így telt Magyarország legborzasztóbb karácsonya
- Világraszóló versenyt rendeznek a Normafán
- Elképesztő összegű adományt kapott a Magyar Nemzeti Múzeum
A Madách Színház A tizenötödik című musicaljében végigkísérhetjük az elfelejtett aradi vértanú, Kazinczy Lajos személyiségfejlődési történetét a bátortalan, fiatal fiútól egészen a Magyar Honvédség csapatainak vitéz vezetőjéig. A címszerepet Borbély Richárd alakítja.
A magyar színház- és zenetörténetben a Derzsi György–Meskó Zsolt-szerzőpáros műve az 1848–49-es forradalom és szabadságharc korát helyezi középpontba, a nagy múltú színházigazgató, Szirtes Tamás rendezésében. Újszerű, modern hangzás- és látványvilága miatt tekinthetjük a musical új vonalának is, hisz a klasszikus zene mellett megjelennek a slam poetry, R'n'B és a rap formai jegyei, de magyar népdalok is.
Az apák sikeréért a fiakat is
A musical cselekménye a börtönben indul, ahol visszaemlékezésekből követheti végig a néző Lajos életét és belső mozgatórugóit, hogyan változik meg fokozatosan határozatlan személyisége cselekvőképes, kiforrott katonai vezetővé. Amikor 1848 márciusában kitör a forradalom, ráeszmél, hogyan lehetne apja méltó utódja. Jelentkezik honvédtisztnek, ahol megleli hivatását. A darab során megismerhetjük Lajos börtönbeli vívódásait, amelynek végén eljut arra a pontra, hogy felvállalja tetteit és társai sorsát, hazája iránti hűségből és szeretetből vállalja vértanúságát.
A musicalbeli Kazinczy Lajos nem az a tipikus hős karakter, aki már a kezdetektől tudja, mire hivatott. Bizonytalanságok gyötrik, csalódások érik. Úgy érzi, elvárásként nehezedik rá hazája iránt elkötelezett, nyelvújító és irodalomszervező apja öröksége, amelynek nehéz megfelelnie egyszerű honvédtisztként.
Kozma-Vízkeleti Dániel család-pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus kifejtette meglátásait Kazinczy Ferenc és fia, Lajos viszonyáról, mely a darab tematikájában kulcsfontosságú szerepet játszik.
Híres, sikeres, példakép apák fiaként felnőni áldás és nehézség egyszerre. Áldás, hiszen értékeket, példát, mintát nyújt. Nehézség, hiszen az önértékelésünk forrása apánk büszkesége: egy nagyon sikeres apa, ha érzelmileg távol van fiától, hogyan is adja át elismerését fiának?
– olvasható a szakpszichológus diagnózisa a Madách Színház Indexhez eljuttatott sajtóközleményében. Hozzáteszi:
Ez az ellentmondásosság a felnövekvő fiak számos személyiségvonásában megjelenik: általában alacsony önértékelés, gátlásosság mellett visszafogott, erős indulatok, ambíció és sértődékenység, érzékenység és bizonyításvágy jellemzi őket.
A tizenötödik vértanú életét feldolgozó musicalt október 7-től lehet megnézni a Madách Színházban.
(Borítókép: Madách Színház)