Hívatták, és azt mondták, ilyen felfogással nem lehet középiskolai tanár
További Kultúr cikkek
- Nagy Csaba titka életre kelti a karácsonyt
- Margócsy István: A társadalmi problémák feldolgozása nem értelmiségi társaságokban zajlik
- A gyomrunk is összeszorult, miközben a testvér szenvedését néztük
- Harmincöt éves titokra derült fény a Reszkessetek, betörők!-kel kapcsolatban
- Megtaláltuk az ideális ajándékot a fa alá, mindenki erre van rákattanva
„József Attila, a kiváló költő vonat elé vetette magát és meghalt!” – írta 1937. december 5-én az Est. A költő haláláról azonban ma sincs teljes egyetértés, mert bár lelki sérülései miatt nem zárható ki az öngyilkosság, és az is ezt a feltételezést erősíti, hogy korábban már kétszer meg akarta ölni magát, halálának körülményei ezt nem támasztják teljes mértékben alá. Eszerint nem akart meghalni, csupán a sorompó mögött nem bírta kivárni, amíg a tehervonat elindul, ezért megpróbált a szerelvények között átbújni, de közben a vonat hirtelen megmozdult.
József Attila költőként azonban halhatatlan lett, verseit például megszámlálhatatlan módon zenésítették meg a Kextől Koncz Zsuzsán és Hobón át a Kalákáig.
Ilyen felfogással nem lehet tanár
A költőnek fájó epizód volt az életében, hogy eltanácsolták a tanári pályáról, ezt a Születésnapomra című versében meg is örökítette. A Szegedi Tudományegyetem professzora, Horger Antal 1925. március 30-án, hétfőn reggel hívatta magához, és két tanú jelenlétében közölte vele, hogy nem kaphat tanári oklevelet. Fehér Edének, a költő hallgatótársának visszaemlékezése szerint az alábbi párbeszéd zajlott le Horger Antal dolgozószobájában:
„– Kérem, József úr, ön egy verset írt a Szeged múlt szerdai számába. Többek között azt írta, hogy nincs se istene, se hazája. És hogy ha kell, eladja magát, és embert öl. Kérem, én a bölcsészeti kar álláspontját közlöm önnel: ön középiskolai tanár ilyen felfogással nem lehet, ilyenre nem lehet oktatni a magyar ifjúságot, ön elvégezheti a bölcsészeti tanulmányokat, de tanári oklevelet, míg én itt leszek, nem fog kapni.
– De professzor úr, mikor én azt a verset írtam, már három napja nem ett...
– Kérem! – ezt a kérem-et igen élesen dobta közbe, elvágva Attila szavát. – A verse megjelent. Csak ennyit akartam önnel közölni.
Leült. Nem nézett fel.”
József Attila betartotta az ígéretét:
Én egész népemet fogom
nem középiskolás fokon
taní-
tani!
Halála napján az alábbi kvízzel tesztelheti, mennyit tud a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb költőjéről.
A játék lezárult.
(Borítókép: József Attila. Fotó: Haár Ferenc / MTI)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.