Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMShane Tusup olló alá fekszik
A Levágott darab (Cut Piece) című performance a művészettörténetben az egyik legelső, közismertté vált művészeti akció volt. Yoko Ono először 1964-ben a tokiói Sogetsu Art Centerben mutatta be, az előadás során levághatott a ruhájából egy darabot a közönség, ezzel hívta fel a figyelmet az egymástól való elidegenedésre.
A „részvétművészet” klasszikusának számító performance repríze a Magyar Nemzeti Múzeumban több alkalommal hírességek szereplésével valósul meg, 2022. december 17-én, szombaton 14 órától Shane Tusup sztáredző ruhájából vághatnak darabokat a látogatók. A sorozat Trill Zsolt színész részvételével indult, az utolsó alkalmon, február 18-án pedig a tervek szerint Yoko Ono és John Lennon fia, Sean Lennon zenész lesz az „áldozat”.
Bármikor abbahagyhatja
A Levágott darab című performance egyszerre szól az önkéntes alávetettség és adományozás gesztusáról, amely a buddhista hagyományhoz is kötődik, az erőről, a megfélemlítésről, a fizikai kiszolgáltatottságról, az emberrel szembeni agresszióról és az áldozatvállalás erejéről – írja közleményében a múzeum, amely a szomszédunkban zajló háború apropóján rendezte meg a kiállítást.
„Némán, érzelmek nélküli arckifejezéssel ül egy kitűnő ember a székben, a közönség tagjai egymás után odamennek hozzá és ollóval levágnak egy-egy kis darabot a ruhájából. Abból a részéből, amelyből akarnak” − írják. A széken ülő emberen múlik, hogy meddig tart a projekt: levághatják valamennyi rajta lévő ruháját, de bármikor dönthet úgy is, hogy nem folytatja.
A levágott ruhadarabot a vendégek borítékba tehetik és elküldhetik egy szerettüknek.
(Borítókép: Shane Tusup. Fotó: Kovács Tamás / MTI)