Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMCelebritások tisztelegtek a világhírű divattervező előtt
További Kultúr cikkek
A csütörtökön 81 éves korában, családtagjai körében, Londonban meghalt Vivienne Westwood elött tisztelegtek munkatársai, barátai. Marc Jacobs, a neves amerikai divattervező úgy nyilatkozott, "összetört a szíve", és úgy jellemezte Westwoodot, mint aki
mindig tudott meglepetést okozni és sokkolni.
Úttörő volt, akinek különleges alkotásai mindig utat mutatnak majd Jacobs-nak is. Naomi Campbell, aki éppen Westwood egyik bemutatóján bukott nagyot a tervezőnő platformsarkú cipőjében, a „természet erejének” és jó barátjának nevezte a divattervezőt.
Bella Hadid, az új generáció szupermodellje hálás, hogy dolgozhatott vele, és
a divatipar „napjának” és a legmenőbb, legszórakoztatóbb embernek nevezte a tervezőt, aki alázatos és kreatív volt.
Tiszteletlen, de kitüntették
Westwood androgün dizájnjával, szlogenes pólóival és semmit sem tisztelő hozzáállásával került a reflektorfénybe. De nem csak emiatt volt népszerű, több fontos ügy mellett is kiállt, például a klímaváltozás témáját is felvitte a kifutóra.
2006-ban ki is tüntették a divatnak tett szolgálataiért. Amikor a kitüntetést átvette, öltözéke, fekete sapkája Che Guevaráéra hasonlított, nem véletlenül, hiszen Che ugyanúgy a lázadás szimbóluma volt az ötvenes évek Kubájában, ahogy Westwood a divatiparban.
Chrissie Hynde, a The Pretenders alapító tagja azt mondta, Westwood távozásával a világ
már kevésbé érdekes hely.
Boy George a nyolcvanas évek elején találkozott először Westwooddal, "nagyszerűnek és inspirálónak" nevezte őt, és kétség kívül a brit divat vitathatatlan királynőjének".
Paul McCartney bájos hölgynek nevezte Westwoodot, aki felrázta a divatvilágot és mindig kiállt az igazság mellett. Lánya, a szintén divattervező, Stella McCartney ihletőjének nevezte, akinek nevéhez divattörténeti pillanatok fűződnek.
Kim Cattrall színésznő a tervezőnő nagylelkűségét és kedvességét hangsúlyozta, aki egyszer három nap alatt három ruhát készített a Szex és New York sztárjának, hogy részt vehessen egy filmpremieren.
Billy Idol, aki a londoni punkzenei színtérről indult, azt írta a Twitteren:
RIP, kell egy kis idő, hogy ezt feldolgozzam.
Michelle Donelan kulturális miniszter a brit divat toronymagas alakjának titulálta. 1981-ben Westwood Pirate Collection (Kalózok) címmel mutatta be első kollekcióját, amiben a brit és francia történelem inspirálta. 1992-ben ment férjhez Kronthalerhez, egykori tanítványához, aki 25 évvel volt fiatalabb nála.
Ő lett a cég kreatív igazgatója, majd aktív szerepet vállalt a tervezési munkákban is.
Ruháit viselte Dita Von Teese, Eugenie hercegnő (Vilmos és Katalin esküvőjén), és a Szex és New Yorkban is feltűnt több kreációja. Az éghajlatváltozás mellett Westwood kiállt Julian Assange kiszabadítása mellett is, sőt, feleségének menyasszonyi ruháját is Westwood tervezte.
(Borítókép: Vivienne Westwood 2017. január 9-én. Fotó: Jeff Spicer / Getty Images)