Ahol a mindenevők összegyűlnek
További Kultúr cikkek
-
Holtan találtak rá a Netflix sikersorozatának 24 éves színészére
- Koncert közben tűnt el Hobo
- Ilyen nagyszerű, amikor Lengyelország és Magyarország újra egymásra talál
- Közösségi szerződés biztosítaná a MOME jövőjét és az egyetemi közösség stabilitását
- Álomnyaralásnak indult, de végül agyoncsapta őket az áram a jakuzziban
Az első seregszemlét Horváth Balázs és Gryllus Samu zeneszerző indította útjára 2014 januárjában a BMC-vel, a Fugával, a Trafóval és a Zeneakadémiával együttműködésben.
Elsődleges célja korunk újító szellemű zenei irányzatainak minél szélesebb spektrumon való bemutatása volt, ahol a koncertek előtt vagy közben a közönség interaktív bemutatókon vehet részt, elősegítve az új kompozíciós elgondolások megértését – olvasható a közleményben.
2023-BAN A BMC, A ZENEAKADÉMIA, A MAGYAR ZENE HÁZA, A TRAFÓ, A FONÓ, A FUGA, A FRANCIA INTÉZET, A MAMŰ GALÉRIA, A NÁDOR TEREM, A MÁRAIKULT ÉS A CEU HELYSZÍNEIN VALÓSULNAK MEG A PROGRAMOK.
A zenei értelemben vett átláthatóság utalhat olyan darabokra is, amelyekben egyszerre van jelen a hallható és a vizuális réteg – új zenei színház vagy új média formájában a fesztivál ezekre is kiemelt figyelmet fordít.
Művészeti ágakon átívelő programok
A fesztiválon elhangzó művek segíthetik a fogékony és érdeklődő közönséget a mai zene változatos világának megismerésében, így olyan rétegekhez is eljuttatva a kortárs művészetet, akik számára korábban mindez ismeretlen volt – olvasható a közleményben.
A kurátorok, Dargay Marcell, Gryllus Samu, Horváth Balázs és Kaincz Orsolya egy művészeti ágakon átívelő, egymással kommunikáló programsorozatra hívják az érdeklődőket, amelyben koncert, filmvetítés, beavató előadás éppúgy megtalálható, mint családi és gyermekfoglalkozások.
A fesztivált január 7-én a Budapest Sound Collective Ligeti elágazások című koncertje nyitja meg Dubóczky Gergely vezényletével.
A Budapest Sound Collective Ligeti Györgynek szentelt koncertműsora gerincét a neki ajánlott hommage-darabok adják. A Ligeti zenei világát kereső, illetve arra reflektáló szerzők által így a mester egy új portréja rajzolódik ki.
Gabriel Dharmoo kanadai zeneszerző és énekes a Magyar Zene Házában január 19-én megrendezendő estjének középpontjában az emberi hang kulturális és intonációs sokszínűsége áll. A művész szólódarabja, az Anthropologies Imaginaires, azaz A képzelet antropológiája egy képzeletbeli törzs vokális rituáléit mutatja be, amelyekbe a közönség is bekapcsolódhat.
Mindenevők gyülekezete
A BMC ad otthont január 14-én Miroslav Tóth Black Angels Songs című darabjának, amely zenei emlékmű a holokauszt névtelen áldozatainak emlékére. A darabot George Crumb 1971-ben, a vietnámi háború idején írt, Black Angels című műve ihlette.
A bécsi Studio Dan zenei és előadóművészeti „mindenevők” gyülekezete. Az új zene mellett többek között otthonosan mozognak a jazz, az improvizált zene vagy a hangszeres színház műfajaiban is.
Vendégszólistájuk Ladik Katalin költő, performer, a magyar hangköltészet úttörője, aki idén ünnepelte nyolcvanadik születésnapját.
Kettejük közös produkciója Gryllus Samu számukra komponált darabpárja, a Demilitarizációs tanulmányok, amely január 17-én a Fonóban lesz látható.
Az eseményről további információkat a fesztivál honlapján találnak az érdeklődők.