- Kultúr
- Podcast
- Kultrovat podcast
- a besúgó
- hbo max
- skyshowtime
- szentgyörgyi bálint
- borbély richárd
- hermányi mariann
Kiderült A besúgó folytatásának címe
További Kultúr cikkek
- Demográfiai robbanás: Oscar-díjas filmmogulok családjával gyarapodott a magyarság
- Lovasi Eszter: Azt éreztem, hogy megszakad a szívem
- Húsz év telt el, de még mindig milliók imádják a kitalált világot
- Olyan maratont rendeznek, amelyre korábban még nem volt példa
- New York-ot is meghódítja az 50 éves Rubik-kocka
Három boldog távoli rokon érkezett az arútluK podcast stúdiójába. Az HBO Max csatorna tavalyi kínálatának egyik legnépszerűbb magyarországi tartalma, A besúgó című széria kreátora, írója és egyik rendezője, Szentgyörgyi Bálint, valamint két szereplő, Hermányi Mariann, „a KISZ-es lány” és Borbély Richárd, alias Karcsi, a „nagyon jóképű, fürdőköpenyes matekzseni” társaságában elemeztük a bombasztikus hírt: a műsor, amely két és fél hónapnyi diadalmenet után elérhetetlenné vált az HBO Max oldalán, februártól ismét látható egy új streamingfelület, a SkyShowtime kínálatában.
Engedd el, és a tiéd lesz
A fiatal alkotók rokoni kapcsolata nem genetikai alapú, de a sorozatban dolgozó tizenkét fiatal színész, valamint az ő korosztályukhoz tartozó Szentgyörgyi Bálint között nagyon szoros, már-már rokoni jellegű kapcsolat alakult ki.
A beszélgetés elején a kreátor foglalja össze a széria saját történelmének fordulatokban bővelkedő évadait: 2017 nyarán készítették el igen puritán körülmények között a pilotepizódot, amit eladtak az HBO-nak, majd nagyjából fél évtizednyi munka után az HBO Max műsorra tűzte a sorozat – akkori számítások szerint – első évadát.
Összesen hatvanegy országban vált elérhetővé a magyar rendszerváltó sorozat. Egy darabig minden rendben is ment, tavaly tavasszal többen nézték meg nálunk ezt a sorozatot, mint a soros Batman premierjét. A 2022-es top tízes listán a hazai megtekintések alapján
a Sárkányok háza után második helyen áll a fél éve nem látható
A besúgó az HBO Max kimutatása szerint.
Harmadik helyen a Trónok harca, a negyediken az Eufória irigykedik a magyar sorozatra, de az Agymenők és a Jóbarátok hűséges rajongói is zavartan süthetik le a szemüket, ha A besúgó nézettségével kell összevetni kedvencük magyarországi népszerűségét.
Tehát egy darabig minden rendben ment, mígnem egyszer – néhány nappal a kreátor 30. születésnapja után – megcsörrent a telefon, és valaki közölte vele, hogy költségcsökkentési okokból a sikerszéria lekerül a műsorról. Nem volt enyhítő körülmény, hogy 59 másik tartalommal együtt, hiszen úgy tűnt, többé nem lesz elérhető.
A beszélgetésből kiderül, hogy ilyenkor túlélő módba megy át a sokkolt alkotó, akinek első gondolata vagy talán a második az volt, hogy a forgatás alatt valódi közösséggé összekovácsolódott stábot hogyan értesítse a váratlan fordulatról. Aznap este összekapaszkodott mind a tizenkét fiatal színész, majd amikor már kaptak levegőt, jobb ötlet híján bizakodni kezdtek.
Richárd azt meséli arról a bizonyos hideg zuhanyról, hogy valamit innia kellett, aztán megpróbált támaszt nyújtani a többieknek. Valamivel több mint fél év után pedig jött a forró zuhany – mégis folytatódhat a történet. Arról nem esett szó, hogy megint áldozatul esett-e egy üveg bor, de nincs kizárva.
Mariann nem emlékszik a végzetes telefonhívásra, mivel egyszerűen kikapcsolt az agya.
Több hónap gyászmunkájába került elengedni a történteket.
Volt tagadás, düh, depresszió, de végül sikerült. El kell engedni azt, amit igazán akarsz – mondják a keleti bölcsek, és igazuk lett.
Generációs borona
A sorozatról szólva Bálint egyebek mellett azt is fontosnak tartja, hogy általa ismét a közbeszéd fősodrába került a rendszerváltás, az ügynökkérdés, épp amikor már kezdtünk volna róla elfeledkezni. Ezt a történetet együtt nézhetik a nagyszülők az unokákkal, tehát generációs borona.
A kreátor most sem minősíti a HBO döntéseit. Azt mondja: „A csatorna keze emelt fel minket, és akkor se harapunk bele a minket felemelő kézbe, ha meg nem érdemelt pofonnal vált el az utunk.”
Majd újra hangsúlyozza, hogy a készítők nagyjából azonos korúak, még a szakma is úgy látja, hogy a sorozattal bejött egy új színészgeneráció, és ők mást akarnak, mint az elődeik:
Amikor baj volt, mi össze tudtunk zárni, és ez a korábbi generációkból hiányzik néha.
Az előttük járókat „nyíltlevél-generációnak” nevezi, akik „üzengetnek egymásnak, össze-összekapnak, és úgy érzik, hogy atrocitások esetén a fájdalmuk a nyilvánosságra tartozik”. Ezzel szemben ő maga úgy gondolja, hogy problémák esetén az a legjobb, ha az ember rendet tesz az íróasztalán, és megnézi, hogyan tovább.
Rajtuk nem múlik, hogy lesz-e második évad, ez a SkyShowtime döntésétől függ. Az viszont érdekes tény, hogy tavaly ezzel a produkcióval jelent meg az HBO Max a magyar piacon, és idén a SkyShowtime mint új szereplő szintén A besúgóval kezdi el a hazai streamingszolgáltatást.
A beszélgetésből kiderül még:
- hány kilóval volt nehezebb jelenlegi súlyánál Borbély Richárd a sorozat forgatása idején,
- miért nem ismeri fel senki azóta se,
- milyen szerepük van az influenszereknek egy produkció utóéletében,
- mit tesz Mariann, ha szelfit kérnek tőle,
- és mit köszönhet szakmailag a sorozatnak,
- melyik a legtávolabbi ország, ahol rajongóik vannak,
- és miért érdekelhet bárkit Brazíliában Száváék sorsa,
- miben hasonlít a kritika az ogréra,
és elhangzik az esetleges folytatás címe is.
Aki nem hallotta volna az Index kulturális podcastműsora, az arútluK előző adását, vagy újra meghallgatná, mit gondol a versekről és a Vígszínházról Zoltán Áron színművész, az ide kattintva megteheti.
(Borítókép: Szentgyörgyi Bálint, Borbély Richárd és Hermányi Mariann. Fotó: Zöld Fanni / Index)