A föld alatt zenél tovább Mozart szelleme
További Kultúr cikkek
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
- Rangos díjat kapott Azahriah Puskás-koncertsorozata
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
Pazar interaktív és virtuális élmények várják a Bécsbe látogatókat. Az Index stábja nyáron izgalmas Klimt-kiállításon járt, decemberben pedig szintén az osztrák fővárosba utazott, most azonban Mozart állt a kulturális kirándulás középpontjában.
A salzburgi születésű, hírnevet mégis Bécsben szerző Wolfgang Amadeus Mozart munkásságát innovatív formában bemutató kiállítást nemzetközi stáb rakta össze: a brit–német Moritz Waldemeyer felelt a világításért, a rendező, forgatókönyvíró és producer Arash T. Riahi pedig osztrák–iráni származású. Az új médiaművész, Refik Anadol Los Angelesből érkezett.
A szuvenírboltban dolgozó magyar eladótól megtudjuk, a tárlat nem kis munka gyümölcse: több mint két év alatt állították össze.
A hangzás igazi „bécsi minőség”, Walter Werzowa hangspecialista tehetségének köszönhetően, a felvételeket pedig a Bécsi Zene- és Előadó-művészeti Egyetem hallgatói játszották fel. Az intézmény a világ egyik legnívósabb zenei egyeteme.
Minden szoba külön élmény
Az egyórás időutazás minden érzékszervre hat, elsősorban mégis a hangzásvilág az, ami meghatározó – ha már egy zeneszerző hagyatékát igyekszik modern, látványos és élvezetes köntösben bemutatni. Mozart legcsodásabb darabjai csendülnek fel a termekben.
A látogatók hét-nyolc percet töltenek el öt-öt szobában, az ajtók automatikusan nyílnak és záródnak, aki tehát klausztrofóbiás, könnyen „csapdában érezheti magát” – az élmény azonban mindenért kárpótol, meg különben is, a szobákban repül az idő, az embert egyszerűen ámulatba ejti mindaz, amit lát, hall, érez, nem ér rá a zárt ajtókon gondolkozni.
1500 LED-gyertya burkolja dicsfénybe az első termet, misztikus, szakrális hangulatot kölcsönözve a térnek, miközben több tucat hangszóróból felcsendül Mozart Requiemje. A második szobában visszautazunk a korabeli Bécsbe: a 360 fokos várospanorámát egyszerre humoros és aranyos, tanulságos és informatív jelenetekkel keltik életre A varázsfuvola harmóniái.
A Mozart zenés világa című teremben a látogatók a világ különböző részeiből származó hangszereken keresztül játszhatják el a Kis éji zenét, míg a negyedik térben a fény és a zene összhangja ejti már-már hipnózisba a látogatókat: a sötét szobában pókhálószerű fénysorok alatt pihenhetünk meg, miközben korabeli jelenetek elevenednek meg a falon.
Az utolsó teremben mesterséges intelligenciával létrehozott, milliónyi adatból álló fantasztikus, digitális képi világokban éri el a finálét a kiállítás, és közben rájövünk: Mozart bizony örök.
(A Mozart Mythos című kiállítás szeptemberig tekinthető meg.)
(Borítókép: Mythos Mozart)