Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMSzívesen írna zenét Karácsony Gergelynek?
Zeneszerzői pályázatot hirdet a Budapesti Fesztiválzenekar a Fővárosi Önkormányzat támogatásával Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából. A győztes pályaművet a Budapesti Fesztiválzenekar mutatja be Fischer Iván vezényletével egy nagyszabású szabadtéri koncerten a Budapest 150 programsorozat részeként.
Budapest életében azért fontosak a hidak, mert valahogy át kell jutni a Dunán. Amikor összekapcsolták Óbudát, Budát és Pestet egy nagy várossá, a hidak jelentősége felerősödött. A legjobb híd a zene, mert nem csak a városokat, az embereket is összeköti. Nincs nyelvi határ, és a legkülönbözőbb gondolkodású emberek is szerethetik ugyanazt a zenét. Már 1923-ban, Budapest 50. születésnapján felismerték, hogy a zene mennyire fontos. Felkérték Dohnányi Ernőt, Bartók Bélát és Kodály Zoltánt egy jubileumi mű komponálására. Ezt a hagyományt szeretnénk mi is folytatni most, száz évvel később, Budapest 150. születésnapján, ezért pályázatot írtunk ki zeneszerzőknek egy új, ünnepi mű megírására, amit a Budapesti Fesztiválzenekar a Hősök terén mutat majd be egy jubileumi hangversenyen
– fogalmaz Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója a zeneszerzői pályázat hátteréről hozzánk eljuttatott közleményükben.
A pályázat nyílt, jeligés és egyfordulós. A pályaműveket a szervezők 2023. április 30-ig várják. Elsődleges cél, hogy a beküldött zeneművek méltó módon idézzék föl a 150 éves Budapest múltját és jelenét, a három város egyesítését és a főváros összetett kulturális-történelmi-urbanisztikai identitását.
A szervezők műfajilag nagyzenekarra írott komolyzenei alkotásokat várnak,
ünnepi nyitányt, melynek időtartama minimum 5, maximum 10 perc lehet. A szakmai zsűri 2023. május 30-ig bírálja el a beérkező pályaműveket. Az első három helyezettet a zsűri pénzjutalomban is részesíti egy-, másfél és kétmillió forint értékben. A pályázaton részt vehet bármilyen személy belföldről, határon túlról vagy külföldről, tekintet nélkül állampolgárságára, tartózkodási helyére, életkorára vagy végzettségére.