Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- budapesti fesztiválzenekar
- fischer iván
- karácsony gergely
- káel csaba
- müpa
- budapest
- vincze máté
- erdődy orsolya
- zeneakadémia
Új korszak jön a Budapesti Fesztiválzenekar életében
További Kultúr cikkek
- Nagy Csaba titka életre kelti a karácsonyt
- Margócsy István: A társadalmi problémák feldolgozása nem értelmiségi társaságokban zajlik
- A gyomrunk is összeszorult, miközben a testvér szenvedését néztük
- Harmincöt éves titokra derült fény a Reszkessetek, betörők!-kel kapcsolatban
- Megtaláltuk az ideális ajándékot a fa alá, mindenki erre van rákattanva
Izgalmasnak ígérkezik a 2023-as év a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) számára – erről mesélt Erdődy Orsolya, a zenekar menedzser-igazgatója, valamint Fischer Iván karmester, a BFZ alapítója. Annál is inkább, mivel a zenekar idén ünnepli 40. születésnapját. Ennek alkalmából részt vett a sajtótájékoztatón Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár, valamint Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója is.
Hármas születésnap
Kezdetnek a Művészetek Palotájának vezetője mesélt arról, hogy nem csupán a fesztiválzenekar ünnepel születésnapot. A Müpa épp most lép be a felnőttkorba – ahogy ő fogalmaz: már szavazhat –, ennek a 18 évnek pedig folyamatosan részét képezte a BFZ, amely együttműködés a Müpát is alapjaiban határozza meg.
Karácsony Gergely főpolgármester a születésnapok körét háromra bővítette, tekintve hogy idén Budapest is fennállásának 150. évfordulóját ünnepli. Véleménye szerint
a Fesztiválzenekar a város és az ország egyik legfontosabb kulturális exportcikke,
amely évtizedek óta fontos helyet foglal el a nemzetközi palettákon.
Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár mindezt kiegészítette azzal, hogy a magyar komolyzenei hagyomány kiemelten erős hazánkban. Véleménye szerint elengedhetetlen élen járni az innovációban, a folyamatos építkezés kulcsfontosságú.
Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar alapítója arról beszélt, nagyon hálás azért, amit elértek, ennek pedig kiemelt eleme, hogy mindig arra törekedtek, hogy a Budapest nevet és Magyarországot nemzetközileg is magas színvonalon képviseljék. Ugyanakkor a sikert kétélű fegyvernek tartja a karmester.
ha túl nagy méretet ölt, akkor kiölheti azt a pluszt, ami lendületet és küzdőszellemet ad az odavezető úton.
Arról is beszélt: amióta létezik a fesztiválzenekar, minden korszaknak megvolt a maga célkitűzése. Úgy, ahogy az alapítás idején – a nyolcvanas években – a profizmus elsajátítására törekedtek, a kilencvenes években az innováció és az egyedi megoldások kerültek a fókuszba, hogy Budapest neve rákerüljön a művészeti világtérképre. 2010 után a közösségi aktivitás kialakítása volt a fókuszban, hogy ne csak azok hallhassák a zenét, akiknek lehetőségük van ellátogatni a budapesti koncertterembe. Ezért indultak útnak, hogy a zenét eljuttassák az idősotthonokba, a templomokba, zsinagógákba, vidékre, mindenhová, hogy felerősítsék a közösség aktivitását.
Kooperáció, opera, passió
Az idei évadban szintén meginvitálnak rengeteg neves zenészt és karmestert – mint Lahav Shani vagy Yefim Bronfman –, hogy színesítsék a BFZ programkínálatát, számtalan koncertet és az évenkénti nagy operaművet is bemutatják, ami idén Debussy legendás alkotása, a Pelléas és Mélisande lesz – amelyben közreműködik a két nemzetközi operasztár, Bernard Richter és Patricia Petibon.
Fischer Iván külön kiemelte a programkínálatból a Johann Sebastian Bach Máté-passiója alapján készülő, Kompasszió című alkotást, amely az eredeti passiómű helyett egy új formát elevenít meg, ahol Jézus szenvedését a jelenkor embereinek szenvedéstörténetei egészítik ki egyfajta analógiaként.
Most következik a Budapesti Fesztiválzenekar új korszaka, amelyben átadjuk és terjesztjük azokat a tapasztalatokat, amiket negyven év alatt megszereztünk. A feladat nagy: nemcsak a klasszikus zene jövőjéről kell gondoskodni, hanem arról is, mit tehet a zene az emberekért, közös jövőnkért
− meséli a zenekar alapítója.
A BFZ bérletrendszerét is némiképp átalakítják, mivel végre sikerült régi álmukat megvalósítani, hogy a Zeneakadémiával is „szorosabbra fonják a szálakat”, így
lehetőség lesz külön a Müpa és külön a Zeneakadémia programkínálatára is jegyet váltani majd.
Emellett a fővárossal való együttműködés keretén belül – aminek új pályázatáról korábban már írtunk – a Budapest 150 nyertes zeneszerzői verseny nyertes pályaművét maga a fesztiválzenekar fogja előadni a Hősök terén.
A jubileumi, negyvenedik születésnapját ünneplő Budapesti Fesztiválzenekar 2023-2024-es évada szeptemberben kezdődik, melyre a nézők áprilistól válthatnak bérletet.