- Kultúr
- kína
- agyaghadsereg
- múzeumok éjszakája
- szeged
- kiállítás
- hamar edina
- csin si huang-ti
- sze-ma csien
- móra ferenc múzeum
Közel kétezer évig szolgáltak és védtek, most Szegeden állítják ki őket
További Kultúr cikkek
- Donald Trump hatalomra került, mutatjuk, ki kaszálta ezzel a legnagyobbat
- Kihajították a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált a Millenárisról
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
- Rangos díjat kapott Azahriah Puskás-koncertsorozata
Ha a vezetők temetkezési szokásairól beszélünk, akkor aligha lehet elképzelni grandiózusabbat az egyiptomi fáraók piramiskultúrájánál. Ettől függetlenül más nemzetek is próbálkoztak megugrani a lécet, Kínában pedig szintén sikerült különleges ötlettel előállni.
Míg a fáraók a gránittömbökben hittek, addig az első kínai császár, Csin Si Huang-ti inkább az agyagban és haderőben bízott. Ennek különleges metszetéből alakult ki az a közel 8000 katonát tartalmazó agyaghadsereg, amely a kínai kultúra egyik ikonikus elemévé vált.
A nemzet neves történetírója, Sze-ma Csien szerint a császárt palotában, egy egész várossal együtt, tornyokkal és hivatalokkal övezve temették el. Sírhelyét higanyfolyók és tavak fogták közre. A kutatások a talaj magas higanytartalmát valóban igazolták, valamint bemértek a föld alatt egy nagyjából harminc méter magas építményt – amit ez idáig sem tudtak feltárni –, de a történetíró a seregről nem tett említést.
Évezredek maradványai
Az emberek emlékeiben a terrakottakatonák szürkésbarna, agyagszínű szobrokként jelennek meg, eredetileg azonban színpompás festésük volt. Az élénk színek az idő, majd a feltárást követően az oxigén hatására ma már csak nyomokban figyelhetők meg a szobrokon
– fejtette ki Hamar Edina restaurátor az MTI beszámolója szerint.
A Krisztus előtt 200 körül született sereget mondhatni futószalaghoz hasonlóan gyártották le a munkások. Az üreges törzset, a lábakat és karokat sablonokba préselve készítették el. Külön érdekesség, hogy a fejeket egyedi módon készítették, nincs két katona, akinek egyforma arcot mintáztak volna a szobrászok.
Az üreges szobrok 160-180 centiméter magasak, tömegük 120-180 kilogramm. Az alakok ruházata és festése a figurák a társadalomban, illetve hadseregben betöltött helyét jelezte. A festéshez ásványokból, állati vagy növényi alapanyagokból előállított pigmenteket használtak. De az ókori Kínában készült az első mesterséges pigment is, kén és higanyvegyület felhasználásával, hevítéssel lila festéket állítottak elő
– mesélte Hamar Edina.
A szegedi kiállításra ötven, az eredeti szobrokról mintázott replikát hoztak el a szervezők. Ezek közül egy, amely az előtérben fogadja a vendégeket, korabeli festést és lakkozást is kap.
A szobrokat Kínában készítették, a Senhszi tartományban bányászott agyagból születtek. Méretükben és minden részletükben megegyeznek a sírt őrző alakokkal.
A Móra Ferenc Múzeum ókori Kínáról szóló tárlatának első része május 26-án nyílik.
A Kultúrpalota egyik földszinti kiállítóterében több mint harminc, alakzatban álló agyagkatonát láthatnak a vendégek. Ezt az egyik szomszédos teremben a császári sírhely megtalálását, feltárását és a szobrok típusait bemutató kiállítás egészíti ki.
A Múzeumok éjszakáján tovább bővül a tárlat. Mintegy 130 régészeti leletet – jáde-, illetve lakkozott fatárgyat, kerámiát – láthat majd a közönség a Han-dinasztia korából, melyek a Sanghaji Múzeumból érkeznek Szegedre.