Meghalt Kiss Imre
További Kultúr cikkek
Kiss Imre régész, muzeológus, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum nyugalmazott igazgatója 1956. május 6-án született.
A Szinyei Merse Pál Gimnáziumba járt, de a Keleti Károly utcában volt kollégista. „Ezt a kollégiumot később Táncsics Mihály Kollégiumnak nevezték. Akkoriban még az volt a neve, hogy Fizikai Dolgozók Tehetséges Gyermekeit Egyetemre Előkészítő Kollégium. Egyszerű melós családból származom, nem volt otthon könyvtárunk és semmi hasonló. Ha engem ott nem palléroznak kamaszfejjel, akkor biztos egészen másképp alakult volna az életem” – mesélte az Óbudai Anziksznak adott interjújában.
1984-ben diplomázott az ELTE BTK régészet–sémi filológia szakán. Arab szakos egyetemista korában jött rá, hogy az Illatos kert című alapmű – ez gyakorlatilag az arab Káma-szútra – nem olvasható magyarul, ezért lefordította. Ösztöndíjjal Damaszkuszban is tanulhatott. „Ott köteleztem el magam a mediterrán térség kultúrája és a sémi nyelvek mellett, illetve ott szerettem bele a régészetbe is” – mesélte.
2004-ig az üzleti életben dolgozott külkereskedőként, marketingesként és HR-vezetőként. Negyvenhét évesen látta meg a múzeumigazgatói hirdetést, és úgy érezte, ezt neki találták ki. 2004 és 2020 között a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatójaként dolgozott, számos kiállítás és kiadvány fűződik a nevéhez, valamint szervezői-vezetői tevékenységének köszönhetően sikerült a múzeumot kétszer új helyszínre költöztetni és megújítani. Emellett gazdag kulturális kínálattal (KULTEA) bővítve az intézmény portfólióját.
A Szódavíz, egy magyar kultuszital címmel utazó kiállítást szervezett, és azonos címmel könyvet is megjelentetett.
Munkásságával igyekezett a magyar gasztrokultúra ápolásában a kor szellemének megfelelően a hagyományok megőrzése és a megújuló trendek között egyensúlyt teremteni. A cukrászat és az éttermi kultúra területén beszélgetős műsorait a múzeum adattárában rögzítették, hogy a téma kutatható legyen az utókor számára.
Kiss Imre munkásságát 2022-es Éri István-díjjal ismerte el a Pulszky Társaság. Ezt minden évben az a szakember nyeri el, aki hosszabb távon kiemelkedő és hatásában jelentős tevékenységet folytat, lényegesen hozzájárulva a magyar múzeumügy fejlesztéséhez.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.