Olyan, mintha mi is ott lettünk volna a normandiai partraszállásnál
További Kultúr cikkek
- Húsz év telt el, de még mindig milliók imádják a kitalált világot
- Olyan maratont rendeznek, amelyre korábban még nem volt példa
- New York-ot is meghódítja az 50 éves Rubik-kocka
- Hatalmasat villantottak, az egész világ rájuk figyelt
- Barátok, pályatársak, családtagok vettek végső búcsút Forgács Gábortól
Ahogy korábban már írtunk róla, Robert Capa haditudósítói életművét összefogó tárlat nyílik Budapesten. Az akkor még készülő kiállítás most teljes valójában mutatkozott be a nagyközönség előtt, ahol a szisztematikus gyűjteményektől az interaktív tereken át egészen az egyedi fényinstallációkig mindennel találkozhatnak az érdeklődők.
A helyszín maradt, a funkció változott
A tér, ahol a kiállítás megvalósul, egy 1912-es szecessziós épület, az akkori Ernst Múzeum, amely később a főváros egyik legnagyobb mozikomplexumaként is működött, nagyjából 700 embert tudott befogadni. Az ezredfordulón itt játszott a Budapesti Kamaraszínház, ez volt a Tivoli. A többszöri átalakulás és formálódás után végül itt kapott otthont a Robert Capa Központ és a fotográfus életművének állandó kiállítása.
A most kiállított közel 140 képet 937 fotóból állította össze a tárlat kurátori csapata. Csizek Gabriella kurátor a még épülő tárlaton május végén vezetett végig minket, akkor személyesen mesélt a koncepcióról. Hogy megóvják a képek állagát, folyamatos rotációban tartják az alkotásokat, így évente egy teljesen megújult kiállítást tekinthetnek meg a látogatók, ami a közel ezer fotóból éveken át tartó változatosságot biztosít.
A főfolyosókon és tereken túl van négy kiegészítő terem is, amelyeket akkor még inaktív állapotban láttunk csak. Ezek a részben interaktív szobák:
- a Robert Capa első 18 évét, a budapesti korszakát bemutató tér,
- a laborszoba, ahol a képszerkesztésen van a fókusz,
- a fotóriporter szakmai tere, ahol életútját és a vele készült mélyinterjút ismerheti meg a közönség,
- valamint egy vetítőterem, amely tematikusan emel ki alkotásegységeket a sok száz képből.
A kiállítás emellett felvonultatja a személyes tárgyak és okiratok digitalizált verzióit is, közel 400 vetített képet. A híres normandiai partraszállás pillanatát, a haditudósítói érzést tankcsapdákkal és vetítésekkel mutatja be a tárlat.
A szisztematikusan felépített kiállítás úgy lett összeállítva, hogy élménydúsan végig lehet járni egy, de akár három óra alatt is – attól függően, ki mennyire szeretne elmélyülni Robert Capa életében és fotóiban. Interaktivitásának és sokoldalúságának hála különleges élmény lehet szakmabelieknek és laikusoknak egyaránt, életkortól függetlenül.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)