Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMOlyan, mintha mi is ott lettünk volna a normandiai partraszállásnál
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
Ahogy korábban már írtunk róla, Robert Capa haditudósítói életművét összefogó tárlat nyílik Budapesten. Az akkor még készülő kiállítás most teljes valójában mutatkozott be a nagyközönség előtt, ahol a szisztematikus gyűjteményektől az interaktív tereken át egészen az egyedi fényinstallációkig mindennel találkozhatnak az érdeklődők.
A helyszín maradt, a funkció változott
A tér, ahol a kiállítás megvalósul, egy 1912-es szecessziós épület, az akkori Ernst Múzeum, amely később a főváros egyik legnagyobb mozikomplexumaként is működött, nagyjából 700 embert tudott befogadni. Az ezredfordulón itt játszott a Budapesti Kamaraszínház, ez volt a Tivoli. A többszöri átalakulás és formálódás után végül itt kapott otthont a Robert Capa Központ és a fotográfus életművének állandó kiállítása.
A most kiállított közel 140 képet 937 fotóból állította össze a tárlat kurátori csapata. Csizek Gabriella kurátor a még épülő tárlaton május végén vezetett végig minket, akkor személyesen mesélt a koncepcióról. Hogy megóvják a képek állagát, folyamatos rotációban tartják az alkotásokat, így évente egy teljesen megújult kiállítást tekinthetnek meg a látogatók, ami a közel ezer fotóból éveken át tartó változatosságot biztosít.
A főfolyosókon és tereken túl van négy kiegészítő terem is, amelyeket akkor még inaktív állapotban láttunk csak. Ezek a részben interaktív szobák:
- a Robert Capa első 18 évét, a budapesti korszakát bemutató tér,
- a laborszoba, ahol a képszerkesztésen van a fókusz,
- a fotóriporter szakmai tere, ahol életútját és a vele készült mélyinterjút ismerheti meg a közönség,
- valamint egy vetítőterem, amely tematikusan emel ki alkotásegységeket a sok száz képből.
A kiállítás emellett felvonultatja a személyes tárgyak és okiratok digitalizált verzióit is, közel 400 vetített képet. A híres normandiai partraszállás pillanatát, a haditudósítói érzést tankcsapdákkal és vetítésekkel mutatja be a tárlat.
A szisztematikusan felépített kiállítás úgy lett összeállítva, hogy élménydúsan végig lehet járni egy, de akár három óra alatt is – attól függően, ki mennyire szeretne elmélyülni Robert Capa életében és fotóiban. Interaktivitásának és sokoldalúságának hála különleges élmény lehet szakmabelieknek és laikusoknak egyaránt, életkortól függetlenül.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)