Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMKiállítás nyílik a Holdon
További Kultúr cikkek
Az emberi kreativitás maradandó bizonyítékaként harmincezer művész több mint ezer alkotásának digitalizált változatát küldik fel a Holdra, köztük képeket, tárgyakat, magazinokat, könyveket, versgyűjteményeket, podcastokat, filmeket és zenéket. A projektet Samuel Peralta kanadai fizikus és műgyűjtő vezeti, aki a földön kívüli archívumot úgy jellemzi, mint
egy palackba zárt üzenetet a jövő generációinak.
Azt szeretné, hogy „az utazók, akik megtalálják ezeket az időkapszulákat, felfedezhessék mai világunk gazdagságát”. A gyűjtemény darabjait – a digitalizálás után – memóriakártyákon tárolják, vagy a filmalapú mikrofilmek 21. századi változatára, a szélsőséges időjárásnak ellenálló NanoFiche-lemezre vésik. Az utóbbi esetben akár nagyítóval is látni lehet az apró adatokat.
Ez a legnagyobb és legátfogóbb projekt, amely kulturális alkotásokat juttat az űrbe. Sehol sincs ehhez fogható
– mondta Peralta a The New York Timesnak.
A Holdkódex (Lunar Codex) nevű gyűjtemény arra emlékeztet, hogy a háborúk, világjárványok és gazdasági válságok nem akadályozták meg az embereket a szép dolgok létrehozásában. A 157 ország művészeitől, íróitól, filmeseitől, zenészeitől összegyűjtött alkotásokat négy kapszulában osztják el. A tervek szerint 2023 novembere és 2024 novembere között juttatják el a Holdra az adatokat.
Évtizedek óta helyeznek el alkotásokat a Holdon
Korábban is volt már rá példa, hogy művészek alkotásait vitték a Holdra. Az Apollo–12 1969-es küldetésekor Andy Warhol képzőművész, Robert Rauschenberg festőművész, valamint Forrest Myers és John Chamberlain szobrászok vékony kerámialapra karcolt rajzait helyezték el az égitesten. Két évvel később az Apollo–15 legénysége a felszínen hagyta Paul van Hoeydonck belga művész 9 centiméter magas alumíniumszobrát, a Fallen Astronautot, azaz az Elesett űrhajóst.
A Holdkódex ennél jóval változatosabb. Az archívumban szerepel többek között Ayana Ross New American Gothic című műve, amely 2021-ben elnyerte a női művészeknek járó Bennett-díjat; de a háború sújtotta Ukrajnát elhagyó Oleysa Dzhurayeva grafikusművész fametszetei és linómetszetei, valamint az autoimmun betegségben szenvedő Connie Karleta Sales festményei is helyet kaptak a gyűjteményben.