Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA Dunába vetette magát a Lánchíd oroszlánjait készítő szobrász
További Kultúr cikkek
- Nagy Csaba titka életre kelti a karácsonyt
- Margócsy István: A társadalmi problémák feldolgozása nem értelmiségi társaságokban zajlik
- A gyomrunk is összeszorult, miközben a testvér szenvedését néztük
- Harmincöt éves titokra derült fény a Reszkessetek, betörők!-kel kapcsolatban
- Megtaláltuk az ideális ajándékot a fa alá, mindenki erre van rákattanva
A legenda szerint a Lánchidat díszítő négy kőoroszlánnak nincs nyelve, mégpedig azért, mert a szobrász, Marschalkó János Sámuel – aki Pest-Buda egyik legkeresettebb épületszobrásza volt – elfelejtett nekik csinálni. A hibát sokáig nem szúrta ki senki, ám egy napon egy vargainas, Frick Jakab észrevette, és a művész feledékenységén kezdtek csúfolódni az emberek. Tóth Béla újságíró anekdotáskönyvében azt írta, Frick úgy kiáltott:
Hohó, nem érnek ezek az oroszlánok annyit sem, mint a macska, mert nincs nyelvük.
Marschalkó szégyenében beugrott a híd közepéből a Dunába. Ez valójában nem igaz, ugyanis a művész több mint két évtizeddel túlélte az oroszlánok 1852-es talapzatra helyezését: 1877-ig élt és alkotott.
Gyorsan terjedt a hír
A Pesti Hírlap 1897 novemberében azt írta, Frick fölfedezése nagyon gyorsan terjedt. „Egész Pest erről beszélt, s Marschalkó János szobrász sok gúny és csúfolódás tárgya lett. Egy darabig csak tűrte, míg aztán egy este, mikor megint bosszantották, nagy haragosan azt mondta: »No, hát fogadjunk ötszáz forintba, hogy mikor az oroszlán úgy tartja a száját, mint az én kőoroszlánjaim, nem is látszhatik a nyelve, mert mélyen lenn fekszik.« A fogadás megtörtént, és Marschalkó elvitte a barátait egy menazsériába, mely az István téren ütött tanyát, s ott aztán bebizonyította, hogy neki van igaza. Az ötszáz forintot a művész jótékony célra adta.”
Már csak az a kérdés, hogy valójában mi van és mi nincs az egyenként több mint tíztonnás kőoroszlánok szájában. Mint azt több újság is megírta, igenis van nyelvük, csak alulról, a járda szintjéről nem látszik. Arról, hogy a legenda bosszantotta-e a művészt, vagy hogy a szívére vette-e a gúnyos megjegyzéseket, ellentétes információkat találni. Régi lapok szerint egyszer azt mondta: „Nem vagyok én húsfüstölő, aki a nagy nyelveket keresgéli.” Más források szerint azt üzente: „Úgy legyen nyelve a te feleségednek, mint az én oroszlánjaimnak, akkor jaj neked!”
Mi a helyzet a fogaival?
Mint ismert, véget ért a Lánchíd 2021. március óta tartó teljes körű rekonstrukciója, így augusztus 4-e, péntektől immár a gyalogosok is átkelhetnek rajta. A szobrokat 2021 nyarán szállították el „ráncfelvarrásra”, ebből az alkalomból a BKK készített egy videót, amiből kiderült, hogy a kőoroszlánok szája nem teljesen olyan belülről, mint az igaziaké.
Ennek pedig nem csak az az oka, hogy az idő vasfoga leamortizálta a oroszlán kőfogait. Az alkotó ugyanis egyvalamit tényleg kihagyott: felül nincs, és soha nem is volt rendes fogsora, csupán két szemfoga. Így kijelenthető, hogy a Lánchíd ragadozói nagyrészt fogatlanok. A felújított kőoroszlánok 2022 végén kerültek vissza a hídfőkre. Tavaly októberben egy legóból készült oroszlánt is elhelyeztek a Clark Ádám téren, a Lego Oroszlán Projekt három képviselőjével nemrég az arútluK podcast stúdiójában beszélgettünk.
(Borítókép: Szigetváry Zsolt / MTI)