Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTöbb évtizedes tilalom után újra fotózható Picasso ikonikus festménye
A madridi Reina Sofia Nemzeti Múzeum és Művészeti Központ több mint harminc évig nem engedélyezte a látogatóknak Picasso leghíresebb festményének fotózását, még vaku nélkül sem, de most végre feloldották a tilalmat.
Está prohibido fotografiar el Guernica a no ser que seas Mick Jagger. O lo que es lo mismo, la Libertad de Madrid es solo para los millonarios. pic.twitter.com/7o16uyyTu1
— Vuthy (@vuthy1Iiving) June 1, 2022
Pablo Picasso 1937-ben festette ikonikus festményét az 1936-tól 1939-ig tartó spanyol polgárháborúban, Guernica városában elhunytak tiszteletére. A kép a fasiszta terror ellen született, de elkészítése óta a politikai erőszakkal szembeni szenvedés jelképévé vált.
A képet a New York-i Modern Művészetek Múzeumában restaurálták, és 1981-ben tért vissza Spanyolországba, a madridi Prado Múzeumba, majd 1992-ben áthelyezték a Reina Sofíába. Itt tiltották meg a kép fotózását, hogy megvédjék, és korlátozzák a turisták hadát a kép előtt.
2022-ben nagy felháborodást váltott ki, amikor Mick Jagger az Instagramon közzétett egy fotót, amin a festmény előtt áll, a háttérben pedig a teljes, fotózásra nem engedélyezett kép látható.
A múzeum idén júniustól hivatalban lévő igazgatója, Manuel Segade szeptember 1-jén bejelentette, hogy mostantól fotózható a háborúellenes alkotás, mert ahogy minden egyéb műnek, ennek is joga van a rögzítésre.
De vakuk, szelfibotok és állványok használata még mindig nem engedélyezett. A múzeum igazgatója azonban optimistán nyilatkozott a jövőt illetően, százszázalékosan akadálymentesített fényképezést szeretne elérni, hogy a világot telefonjaik szűrőjén keresztül néző fiatalok is részesülhessenek a művészet csodájából.