Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMVan egy hangszer, amit először meg kell ölelnünk ahhoz, hogy megszólaltathassuk
További Kultúr cikkek
- Egyre nagyobb az őrület, már 300 ezer nézőnél jár a Futni mentem
- Meghalt a Benjamin közlegény és A királyné nyakéke rendezője
- A lányt elsiratták, pedig meg sem halt
- Egy forradalmár felesége lerántja a leplet a magyar történelem eddig félreismert évtizedeiről
- A Transparency Internationalhez fordulnak az egyik legnagyobb magyar botrány ügyében
A vonós hangszerek közt is különleges helyet foglal el a cselló – többek között erről is beszélt Keller András, a Concerto Budapest zeneigazgatója, aki szerint „Magyarország csellista nagyhatalom”. Egy zárt körű sajtótájékoztatón ismertették a Concerto Budapest közelgő tematikus eseményét, a Csellóünnepet. A hazánkban egyedülálló programsorozat a magyar csellóművészek krémjét fogja felsorakoztatni fiatal, tehetséges művészektől kezdve a nemzetközi sztárokon át a híres mesterekig.
Keller András köszöntőjét Dsida Jenő Laterna magica című versével kezdte, amely után a cselló különlegességéről mesélt, arról, hogy miben tér el a többi hangszertől, mi adja az egyediségét. A zeneművész szerint a csellisták „a békét cipelik a hátukon”.
Van egy hangszer, amit először meg kell ölelnünk ahhoz, hogy megszólaltathassuk
– fogalmazott Keller, majd hozzátette, a cselló a „legemberibb hangszer”, amely a zenekarnak és a közönségnek is támaszt, biztonságot nyújt, miközben harmóniát teremt.
Mesterek és tanítványok
Perényi Mikós, legendás egyetemi tanár és csellóművész – aki a Csellóünnepen többek közt Bach- és Schubert-műveket fog játszani – szintén jelen volt az sajtótájékoztatón. Ő úgy véli, minden tárgynak van egyfajta szellemi kisugárzása, és a hangszerkészítő mesterek által létrehozott hangszerek ezek közt is különleges rezgéssel bírnak. Az ilyen típusú hangszerekhez
méltósággal kell hozzáérni.
A sajtótájékoztatóra egy másik híres zeneművész, tanár is bejelentkezett – noha csupán videóüzenet formájában. Mező László igen különlegesnek érzi a 2023-as Csellóünnepet, tekintve, hogy számos növendéke is játszik rajta. Több mint hatvan éve oktat, maga sem tudja számontartani, hány diák került a zenei pályára a kezei közül. Bár koncertekre már nem nagyon tud eljárni, elmondása alapján őt a tanítás tartja életben, és nagyon örül, hogy efféle tematikus eseményt tartanak Budapesten.
Szintén videós formában jelentkezett be Várdai István Bécsből, Somodari Péter Japánból és Fenyő László Belgrádból. Az eseményen jelen volt Baráti Kristóf is, aki páratlan hazai eseménynek véli, hogy ennyi nagynevű csellista összefog. Noha ő maga hegedűművész, édesapja csellista volt, így különleges a kapcsolata a hangszerrel. Szintén jelen volt az eseményen Kokas Dóra, aki a 2023-as Csellóünnepen férjével, Maxim Rysanovval lép közösen színpadra.
A Concerto Budapest idei tematikus napjai – mint a Mozart-nap vagy A hallgatás napja – különleges események, amelyek egyedi, speciális módon közelítik meg a klasszikus zeneművészetet. Devich Gábor, a Concerto Budapest ügyvezetője szerint a mostani programsorozat is remekül illeszkedik ezen rendezvények sorába.
A nézők 2023. november 25–26-án, a Zeneakadémián vehetnek részt a Concerto Budapest Csellóünnepén, ahol két nap alatt három teremben összesen kilenc koncertet hallgathatnak meg.