Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA hajadonok mindig vágyakoznak: hol egy férfi, hol az elszakadás iránt
További Kultúr cikkek
Eklektikus, magával ragadó darabot láthattunk a Nemzeti Táncszínházban. 2023. december 15-én bemutatták a Hajadonok című előadást, amelynek a főszereplője négy fiatal lány. És ezek a lányok valamit nagyon szerettek volna üzenni:
talán azt, hogy egyszer vagyunk fiatalok, és az idő alattomosan, észrevétlenül száll el felettünk.
Néha egyszerre voltak jelen, néha váltották egymást. Néha átadták egymásnak a „stafétát” – zenével, énekkel, tánccal, mozdulatokkal. Néha ösztönözték, néha uralták egymást. Néha közeledtek és néha távolodtak. Egy dolog állandó volt: mindig vágyakoztak, akár a kapcsolódás, egy férfi, akár az elszakadás, a függetlenedés iránt. Úgy változtak, mint a holdfázisok vagy az évszakok.
Mindenki máshonnan merít
A lányok mind más-más művészeti területről – tánc, népzene, dzsessz, valamint prózai előadás – érkeztek, és mindenki a saját származását, saját művészetét jelenítette meg a színpadon. Izabella Caussanel a francia sanzonok, Orbay Lilla pedig a dzsessz világát hozta el. Kovács Anita a szlovákiai magyarságából, a magyar néptánc alapjaiból, Vrencsán Anita a gyimesi gyökereiből merített.
Ezek alapján elmondható, hogy ez a Duna Táncműhely eddigi legerősebben multidiszciplináris előadása, ami azért is különleges, mert a lányok
négyféle nyelven szólalnak meg: magyarul, franciául, angolul és románul.
Láthattunk megejtő táncot, és hallhattuk gyönyörű éneket, valamint prózai monológot. Előkerültek a hangszerek: az ütőgardon és a zongora is. Egyik pillanatban a népdalé és a népzenéé volt a főszerep, a másikban már dzsesszes dallamok ütötték meg fülünket. Mindegyik lány azt csinálta, amiben a legjobb, legyen az ének, zene, tánc vagy próza.
A nő és a természet szoros kapcsolata
Juhász Zsolt rendező-koreográfus már a 2021-es A tizedik menyasszony című előadásában is erőteljesen támaszkodott a magyar – és több más nép – autentikus néptáncában uralkodó női táncformák, a koreográfiáknak a férfitánchoz képest alárendelt szerepük megjelenítésére. A koreográfus ezt az utat folytatta a Hajadonok című új produkciójában – ám ez esetben a női princípium áll az előadás középpontjában. Az előadók száma utal az évszakok és égtájak számára, ezen keresztül a nő és a természet szoros kapcsolatára.
Juhász Zsolt az előadás végén lapunknak úgy nyilatkozott:
A Hajadonokban a vágy van a középpontban, ami többféle lehet. Vágyakozás egy társ iránt, vagy a szabadság iránt, esetleg az egzisztencia iránt. Hiszen mind arra vágyunk, hogy beteljesüljön az életünk. Itt négy nő különböző találkozásait láthatjuk, ez a kiindulópont. Aztán elkezd közeledni az a bizonyos kor, és megijedünk, aggódni kezdünk, hogy eljárt felettünk az idő.
Juhász Zsolt az előadásait mindig igyekszik széles asszociációs lehetőséggel megalkotni, hogy a darab végére a néző össze tudjon rakni valamit a látottakból, a végeredmény pedig mindenkinél más lehet. A Hajadonoknak ugyan van egy linearitása, a cselekmény nem annyira konkrét, mint például egy ballada esetében.
A koreográfus-rendezőnek régi álma volt, hogy kilépjen a komfortzónájából, és egyszerre dolgozzon énekesekkel és táncosokkal, esetleg színészekkel is, hiszen korábban többnyire csak nonverbális előadást koreografált. Eredetileg az Ephemere együttes női tagjaival – Izabellával és Lillával – kezdtek el közösen tervezni, és alig két nap alatt meg is született az alapötlet.
A darabot legközelebb 2024. január 25-én tűzik műsorra a Nemzeti Táncszínházban.
Hajadonok
Előadók: Izabella Caussanel, Kovács Anita, Orbay Lilla, Vrencsán Anita
Koreográfus-rendező: Juhász Zsolt, Rendező munkatársa: Ifj. Csoóri Sándor „Sündi”
Zene: Ephemere (Izabella Caussanel, Orbay Lilla, Papp Lajos), Ötödik Évszak, Claude Debussy
Szöveg: Dorota Masłowska, Szabó Magda, Dramaturg: Németh Anita, Látvány: Juhász Zsolt, Jelmez: Szabó Judit, Fény: Lendvai Károly, Produkciós vezető: Nánay Fanni
(Borítókép: Dusa Gábor)