Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- bidf
- budapesti nemzetközi dokumentumfilm fesztivál
- dokumentumfilm
- cinema city
- uránia nemzeti filmszínház
A túlélésért küzd a filmfesztivál, a nézők segítségét kérik
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
Tíz év hosszú idő, főleg egy fesztivál életében. Pont elég arra, hogy felépüljön egy brand, de arra is, hogy teljesen eltűnjön, mintha sosem lett volna. A Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) az eltelt évtizedben Magyarország egyik vezető szakmai eseményévé lett, amely azon túl, hogy saját területén hazánkban páratlan, a nemzetközi térképre is felkerült, ma már jelentős szakmai presztízst képviselve.
Az Index már 2023-ban is megnézett több alkotást a fesztivál versenyprogramjából, amelyekről lapunk írt is. Az idei felhozatalt tekintve a szervezők igazán erős mezőnyt válogattak össze, így január végén mindenképpen érdemes lesz ellátogatni a különféle mozikba, ahol a fesztivál filmjeit vetítik – úgymint: az Uránia Filmszínház, vagy a Cinema City Mammut.
A BIDF a világ legrangosabb filmszemléinek kínálatát és a kiemelkedő alkotókat figyelve állítja össze éves listáját. 2023-ban olyan eseményeken debütált műveket hoztak el Magyarországra, mint a Berlinale, a Sundance, a cannes-i vagy a velencei filmfesztivál. Az alkotásokat különböző szekciókba sorolják, amelyek nyerteseiről egy öttagú, nemzetközi zsűri dönt. A győzteseket pénzdíjakkal és egyéb elismerésekkel jutalmazzák.
Fertőző bátorság
A rendezvényre minden film alkotóit meginvitálják a szervezők, a vetítések után pedig közönségtalálkozókat szerveznek, ahol a nézők bepillanthatnak a művészek gondolataiba és a történetek különféle vetületeit is megismerhetik.
A fesztivál alapító-igazgatója, Sós Ágnes, Balázs Béla-díjas filmrendező, 2022-ben az Index kultúra rovatának podcastvendége volt, ahol munkatársaink a nyolcadik Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál kapcsán beszélgettek vele. Akkor a bátorság volt a hívószó.
Most először vannak anonim alkotók. Hongkong, diáktüntetések a szabadságért. Az alkotó nem adhatja a nevét a filmhez, mert életveszélyben van. Diákok, fiatal dokumentumfilmesek, fiatal újságírók készítették, de névtelenek. Ilyen az életemben még nem volt
– mondta az alapító-igazgató. Később hozzátette:
A világ minden pénze sem elég arra, hogy szeressenek téged, hogy eljöjjenek a fesztiválra. De akik ezeket a filmeket megszeretik, azoktól soha nem félünk, mert ezek annyira jó filmek, annyira erősek, hogy akit ha egyszer behúznak, az megfertőződik.
Fenntartási nehézségek
Ahogy a fesztivál weboldalán is közzétette, már évek óta küzdenek a megvalósíthatósággal, mivel elmondásuk alapján, a számukra megítélt állami támogatás méltatlanul alacsony és nem elegendő a fesztivál fenntartására. Közleményükben úgy fogalmaznak:
„10 éves fennállásunk óta, sokszor Veletek együtt, a segítségetekkel, több száz önkéntessel, komoly takarékossággal és lelkesedéssel dolgozva, a lehetetlent nem ismerve, mindenáron előteremtettük egy minőségi nemzetközi filmfesztivál, a BIDF megrendezéséhez elengedhetetlenül szükséges alapköltségvetést. Ez most veszélybe került, jelenleg nincs esélyünk a következő BIDF megrendezésére.”
A szövegből az is kiderül, hogy az idei támogatási pénz a minimális költségvetésük mindössze 15 százalékát fedezi, ezért a közönséghez fordulnak segítségért. Arra kérik a nézőket, hogy akik tehetik, járuljanak hozzá valamilyen formában a fesztivál fennmaradásához – ez lehet havi, vagy egyszeri támogatás. Ahogy a szervezők fogalmaznak:
Nap mint nap most is azon dolgozunk, hogy a 2024. január végén kezdődő 10. jubileumi BIDF még az eddigieknél is jobban szolgálja közönségét, mert míg hétről hétre kisebb a tér, szűkül a nyilvánosság, a szabad ábrázolás lehetősége, az égetően fontos, érzékeny témák, azaz a valóság művészi ábrázolása nem tűnhet el. Kérjük, hogy Ti, akik Nézőként, Barátként, Civil Nagykövetként, Nemzetközi Zsűritagként, Moderátorként, Támogatóként, Szakértőként, és folytathatnánk, eddig is segítettétek a munkánkat, álljatok mellénk, ahogy tudtok!
Ha minden jól alakul, a 10. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál jubileumi programsorozata 2024. január 27-én indul, a kiválasztott alkotásokat pedig egészen – az egyhetes esemény során – február negyedikéig tekintheti meg a nagyközönség.
(Borítókép: BIDF / 2024)