További Kultúr cikkek
- Lukács Sándor: Számomra az írás teljesen egyenértékű a színészettel
- Márkó és Barna Síkideg: Milyen értelmi szinten van az, aki viccből durrantgat?
- Magyar elismerés a Golden Globe-on; Demi Moore 45 éves pályafutása alatt most először zsebelte be a díjat
- Trágyával támadtak egy Picasso-festményre
- Nehéz manapság ismerkedni, még egy franciaágyban is
Egy héttel a 91. születésnapja után meghalt a Broadway ünnepelt sztárja, a háromszoros Tony-díjas Chita Rivera. A színésznő olyan sikerelőadásokban szerepelt, mint a West Side Story, amelyben Anita karakterét formálta meg, de ő volt a címszereplője a Kiss of the Spider Woman című előadásnak, és ő volt a Chicago című darab Velma Kellyje is – írja a Variety.
A New York Times cikke 2005-ben azt írta a legendás színész-énekes-táncosnőről, hogy „Rivera karizmája technikájában és az abból származó örömében rejlett. Mindig is profi volt a szigorú ítéletek és mitikus normák világában”.
Szerencsés véletlennek köszönheti karrierjét
Hiába a színészet világában vált a neve halhatatlanná, korábban mindig komoly táncoskarrierről álmodott, amely jó irányba is haladt, egészen addig, amíg 1952-ben el nem kísérte egy barátját a Call Me Madam Broadway-produkció meghallgatására. A barátja végül nem kapta meg a főtáncos szerepét, Rivera viszont igen. A debütálása ráadásul annyira jól sikerült a világ egyik legnevesebb színpadján, hogy hamar temérdek előadásban kapott szerepet, köztük a Can-Can, a Seventh Heaven, a Mr. Wonderful és Shinbone Alley című darabokban.
Folyamatosan növekvő népszerűsége akkor ért a csúcsra, amikor 1957-ben szerepet kapott a West Side Storyban. Rivera elkápráztatta a közönséget lendületes előadásával mint Anita, a show hősnője, Maria legjobb barátja és Maria testvérének, Bernardónak a barátnője.
A darab sikerét követően nem volt megállás, temérdek broadwayi produkcióba kapott felkérést, szerepelt a Bye Bye Birdie-ben (első Tony-jelölését ezért kapta) és a Bajourban is, de látható volt a Born Yesterday, a The Rose Tattoo, a Threepenny Opera, a Kiss Me Kate és a Sweet Charity című darabokban is.
Színpadi munkái mellett a mozivásznon is feltűnt, 1969-ben eljátszotta Nickie szerepét a Shirley MacLaine főszereplésével készült Sweet Charity filmváltozatában. 1975-ben ő alakította Velma Kellyt a Chicago című Broadway-musicalben, majd 1984-ben beválogatták a The Rink című előadásba is, amelyben Liza Minnelli is szerepelt. Anna megformálásáért ekkor nyerte el első Tony-díját.
Autóbaleset nehezítette meg a karrierjét, mégis a csúcsra ért
Táncoskarrierjét 1986-ban komoly csapás érte, egy autóbalesetben megsérült, 12 helyen tört el a lába. Más táncosok számára ez a karrier végét jelentette volna, de Riverának csodával határos módon sikerült felépülnie. Visszatérése 1993-ban jött el, amikor szerepet kapott a Kiss of the Spider Woman című filmben, amiért újabb Tony-díjjal gazdagodott.
2005-ben szerepelt élete retrospektívjében, a Chita Rivera: A táncos élete című filmben. 2012-ben Rivera játszotta a Puffer hercegnőt az Edwin Drood rejtélye darabban, 2014-ben pedig a világ leggazdagabb nőjeként szerepelt a Williamstowni Színházi Fesztiválon a Kander és Ebb című musical, a The Visit újraélesztésében.
2018-ban Rivera begyűjtötte harmadik Tony-díját is, a színházi életművéért tüntették ki.
Rivera időnként filmvásznon és televízióban is feltűnt. Visszatérő szerepe volt a The New Dick Van Dyke Show 1973–74-es évadjában. Szerepelt a Will & Grace című tévésorozatban, de feltűnt néhány tévéfilmben is, köztük a Pippin: His Life and Times (1981) és a Mayflower Madam (1987) című alkotásokban.
Szerepei mellett hangját is nemegyszer megvillantotta, három szólóalbumot is készített életében, köztük a 2009-es And Now I Swing címűt. Rivera 2002-ben elnyerte a Kennedy Center kitüntetését, 2009-ben pedig megkapta az Elnöki Szabadságérmet is.
(Borítókép: Bruce Glikas / Getty Images)