Kínos, hogy a párkapcsolati problémák éppen a vendégségben jöttek elő
További Kultúr cikkek
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
- 12 milliárd forintot ér a váratlanul előkerült műalkotás
- Ezek a tárlatok voltak idén a legjobbak
- Egy diáklány szexuális zaklatással vádolja a tanárát, pedig az csak segíteni akart neki
Teljesen a filmtámogatási rendszeren kívül forgatták 2016 egyik nagy filmes meglepetéssikerét, az Ernelláék Farkaséknál című mozit, amelyet Hajdu Szabolcs saját színdarabjából adaptált. A filmet aztán úgy is forgalmazták, eleinte csak szájról szájra terjedő lakásvetítéseken lehetett látni, így az Ernelláékból izgalmas kulturális jelenség lett, ami aztán elhozta a Karlovy Vary-i filmfesztivál fődíját.
Az intimitás és a szexualitás hiánya
A színházban azóta már két folytatás is született: a 2016-os Kálmán-nap, illetve a 2019-es Egy százalék indián. Hajdu Szabolcs már akkor úgy nyilatkozott, hogy ezekből film is születik majd, és ez a Kálmán-nap esetében meg is történt. A történet szerint Kálmánhoz és Olgához (Hajdu Szabolcs és Tóth Orsi) vendégségbe érkezik Levente és Zita (Szabó Domokos és Földeáki Nóra). A két negyvenes páros Kálmán névnapját készül ünnepelni, de az egyre sűrűsödő koccintások során gyorsan felsejlenek a már nehezen titkolható párkapcsolati nehézségek.
Míg az Ernelláék Farkaséknál című filmben a konfliktusok a gyermeknevelés körül forogtak, a Kálmán-napban a produkció közleménye szerint az intimitás és a szexualitás hiányából fakadó feszültségek és morális dilemmák kerülnek a középpontba. „A történet megtévesztően egyszerű és hétköznapi, amit az apró részletek tesznek lenyűgözővé” – írják.
Minden csak ismétlődés
Arról, hogy a hétköznapi történetek hogyan működnek a filmvásznon, az Ernelláék esetében már a széles nagyközönség is megbizonyosodhatott. A Kálmán-nap is látható a B32 Galéria és Kultúrtérben: a darab leírása szerint a Kálmán-nap arról az életszakaszról szól, amikor a történet szereplői felismerik, hogy minden csak ismétlődés az ember életében, sok fordulat már nem várható, nincs több kockázatvállalás, őrzése van annak, ami már megvan, mert nincs idő és erő újrakezdeni.
A történet, történetünk látszólag egyszerű, egy kis semmiség, végtelenül hétköznapi eset, apró ügy. De mi pontosan ezt a picit szeretnénk megmutatni, mert hiszünk benne, hogy ami a papíron láthatatlan, a színpadon láthatóvá válik, az apróság nagy lesz, éppen akkora méretű, ami már elég a beazonosíthatósághoz, ami tájékozódási pontokat, megerősítést, esetleg vigasztalást ad a nézőnek.
A 71 perces filmet 16 éven felülieknek ajánlják. Az operatőr Bántó Csaba, a zene Hajdu Szabolcs rendező-forgatókönyvíró munkája, a jelmeztervező Pető Kata. A gyártó a Látókép Ensemble, az MPhilms és a Stark Sales, a producer Hajdu Szabolcs, Prikler Mátyás és Jim Stark.
A magyarországi bemutató 2024. március 14-én lesz, a forgalmazó a Budapest Film. A film létrejöttét a Szlovák Audiovizuális Alap, illetve számos magyarországi egyéni és civil közösség támogatta.
(Borítókép: Jelenet a Kálmán-nap című filmből. Fotó: Budapestfilm)