- Kultúr
- drmáriás
- kiállítás
- nádor utca
- ceu
- orbán viktor
- barack és michelle obama
- dedikálás
- tárlatvezetés
A művész senkit nem kímélt, Novák Katalint és Varga Juditot apácaruhában ábrázolja
További Kultúr cikkek
- Vajon miért érzi magát a kortárs művész csimpánzfejű balerinának?
- Miért van Jézus kezében revolver, s azt miért fogja a nézőre?
- Miért festették át Gustav Klimt fehér portréalanyát a csábosan hason fekvő Michelle Obamára?
- Hogyan motiválja dolgozóit Elon Musk?
- Vajon valós-e az Orbán–Obama-párbaj, vagy csak filmjelenet, egy ikonikus Andy Warhol-alkotás parafrázisaként?
Ezekre és számos más izgalmas kérdésre kaphatunk választ A magyar–amerikai kapcsolatok javítása nemzetstratégiai és kortársművészeti prioritás! című, 2024. február 2-án megnyílt és a hónap végéig nyitva tartó kiállításon a művésztől.
Tárlatot vezet, dedikál
DrMáriás tárlatvezetését követően, amelyre a CEU Nádor Event Centerben kerül sor szombat délután négykor, a művész a Tanmesék a világ legfejlettebb demokráciájáról című új multimédiás albumát mutatja be és kérésre dedikálja.
A kiállításnak megannyi fénypontja van, beleértve Leonardo Utolsó vacsorájának újragondolását á la drMáriás vagy Frank Zappa és Méhes Marietta kokettálását hol máshol, mint Budapesten. A tárlatot azonban igazából a terem két végében, egymással szemben elhelyezett Orbán Viktor- és Barack Obama-kép foglalja keretbe. A két politikus fegyvert fog egymásra, ahogy annak idején Elvis Presley tette az ikonikus Andy Warhol-alkotáson.
Mármost, a virtuális pisztolypárbajhoz drMáriás lebilincselő sztorit fabrikált, amit eljuttatott szerkesztőségünknek:
„Az évszázad legforróbb napja volt. A kihalt városka közepén két harcos szegezett pisztolyt egymásra. Már csak ők maradtak, a két legnagyobb, mert az emberemlékezet óta tartó háborúban a két ellenséges csapat többi harcosát kölcsönösen már mind szitává lőtték.
Most fog eldőlni, hogy ki lesz a győztes, és ki visz majd mindent. Vajon a bájos, mindig mosolygó, okos, ügyes, fitt Obama? Vagy a szívós, kemény, tapasztalt, huncut Orbán?
Eljött a végső pillanat, már nincs hová hátrálni, most már biztosan lőni fognak. Egyikük elesik majd, s elveszít mindent, a másik meg győz, s az övé lesz minden. Rettenetes a feszültség. Obama megfeszíti a ravaszt, Orbán követi. Izzadnak, figyelnek, kivárnak, miközben a háttérben a halál feni a kaszáját. S amikor a gyilkos golyók már kiszáguldanának a csöveken, furcsa hangokra lesznek figyelmesek: a távolból postakocsi rohan feléjük, fekete lovak húzzák, majd beleszakadnak a vágtába. Pillanatokon belül odaér, nyikorogva fékez, és megáll közöttük.
A kocsi ajtaja lassan kinyílik, majd kiszáll belőle Arnold Schwarzenegger, akit három nő követ apácaruhában, Novák Katalin, Varga Judit és Pamela Anderson.
– Fiúk! – kiált fel karcos németes akcentusával Arnold. – Elég legyen ebből a cirkuszból! Fejezzétek be! Béküljetek ki gyorsan, és menjünk Las Vegasba! Tele a kocsink pénzzel! Az életünk legnagyobb bulija vár ránk! Ünnepeljünk, amíg csak jólesik, aztán majd lepuffanthatjátok egymást később, ha mindenképpen akarjátok.
A két harcos elképedve néz, köpni-nyelni nem tud. Arnold ekkor odasétál Barack Obamához, és átadja neki a baracklekvárt, amit magyar asszonyok főztek a tiszteletére, majd odasétál Orbánhoz, és átad neki egy kis műanyag Empire State Building-szobrocskát, amit a három nő a háttérben üdvrivalgással és lelkes tapssal fogad.
A két harcos ekkor elmosolyodik, s miközben gyanakodva elindul egymás felé, leperegnek előttük életeik legszebb pillanatai. A meghitt családi ünnepek, a csibészségekkel teli baráti találkozók, az embert próbáló vadászatok, a templomépítés, barátaik írni-olvasni tanítása, a nagymama kiszabadítása a börtönből, egy indián elszállítása az orvoshoz, gyermekeik lovagolni, kapálni, lövöldözni tanítása, az ámisok befogadása és egyéb gyönyörű élmények.
Amikor végül odaérnek egymáshoz, visszacsúsztatják pisztolyaikat tokjaikba, s könnybe lábadt szemmel kezet fognak, majd beszállnak a kocsiba a többiekkel együtt, s elindulnak.
– Fiúk! – kiált fel a kocsiban a szivarozó, viszkisüveget húzogató Arnold – Kár lett volna ilyen bután meghalnotok, hisz az élet legjobb része még csak most jön el a számotokra! Ezt a jó kis párbajszámotokat fogjátok naponta előadni Las Vegas főutcáján, miközben a csajok a háttérben kacérkodnak és sírnak, én meg majd jövök a végén, és mindenkit jól megmentek, a turisták meg majd fizetnek, bámulnak és tapsolnak! A világ legnagyobb száma lesz, meglátjátok! Szénné keressük majd magunkat, a világ császárai leszünk! Itt van egy kis előleg! – mondta befejezésképpen egy-egy táskányi pénzt adva át a két párbajozónak, majd megitatta őket rendesen viszkijével.
Minden úgy lett, ahogy Arnold eltervezte. A Párbaj című mutatvány azóta minden idők legnépszerűbb, legsikeresebb, legmegrázóbb darabja lett, amelyet a nézők milliárdjai nem tudnak megunni, állandóan visszatérnek, feszülten nézik, majd a végén felszabadultan tapsolnak és örvendeznek.
Sikerüket egyetlen apróság árnyékolja be: a közönség egy része fiatalabb és formásabb női szereplőket szeretne, azonban a darab történelmi hitelességére hivatkozva erről Arnold hallani sem akar.”
Eddig az aktuálpolitikai áthallásokkal cifrázott mininovella…
Mivel eddig már a kiállítás számos látogatója jelezte a nagy port kavart album beszerzése iránti vágyát, így az a helyszínen megvásárolható lesz. Az eseményen a részvétel ingyenes.
DrMáriás Béla Tanmesék a világ legfejlettebb demokráciájáról című könyve ide kattintva kapható, rendelhető.
(Borítókép: drMáriás. Fotó: Szollár Zsófi / Index)
Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM