Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMHét év után végre új Charles Bukowski-kötet érkezik magyarul
További Kultúr cikkek
- Majdnem műkincségetés lett a vége, de szerencsére valaki észbe kapott
- Az ő kezükben a jövő nemzedéke, munkájuk most mégis másfajta gyümölcsöt hozott
- Az államtitkár még a Bibliát is átíratná
- Se pénz, se párbeszéd, kifakadt a 75 éves szakmai szervezet
- Az Eurimages támogatásával készül rajzfilm Szabó Magda regényéből
Hét éve nem jelent meg új kötete Charles Bukowskinak itthon, de ezennel vége a hét szűk esztendőnek: a Troubadour Books Kiadó és a Vörösbegy Könyvek gondozásában jelenik meg 2024. április 10-én Charles Bukowski új novelláskötete A város legszebb nője címmel – jelentette be Pritz Péter zenei újságíró, író, műfordító, akinek oroszlánrésze van abban, hogy ma magyarul olvashatók az amerikai irodalom egyik legeredetibb figurájának művei.
Pritz Péter arról is tájékoztatott, hogy A város legszebb nője első bemutatója tavasszal lesz Budapesten, a fővárosi művészvilág kedvenc törzshelyén, a Nemdebárban –
ahol minden bizonnyal maga Bukowski is szívesen álldogálna a pultnál.
Fordítója úgy jellemzi, hogy
Charles Bukowski, a XX. század amerikai irodalmának mára egyik legkiemelkedőbb alakja és még mindig legegyénibb hangja, nemcsak ünnepelt költő és regényíró, de zseniális novellista is.
Megrázó, letaglózó, vicces és máig aktuális
A város legszebb nője – amely Bajtai Zoltán, a Bukowski-életműsorozat szerkesztőjének tevékeny közreműködésével lát napvilágot – most jelenik meg Magyarországon először, ráadásul hét éve ez az első itthon eddig kiadatlan könyve.
„A város legszebb nője című kötetben harminc novella szerepel, és mind olyan, mintha egy-egy kisfilmet néznénk, vagyis így nem 2 az 1-ben, hanem 30 az 1-ben az élmény, amit Buktól kapunk. Vannak köztük megrázó, letaglózó, abszurd, groteszk, gyomorba vágó, rettenetes, illetve végtelenül vicces, szórakoztató és máig aktuális – sőt profetikus – darabok, amelyeknek közös nevezője az a következetesen kívülálló, az életet egyszerre mélyen megélő és kívülről szemlélő attitűd és elegánsan nyegle stílus, ami Bukowskit már egészen fiatal kora óta jellemzi, és amiből halhatatlan műveit írta” – olvasható Pritz Péter közleményében.
Fordítója szerint ha a novella az irodalom Instagram-posztja, akkor Bukowskitól most harminc olyan posztot kapunk, amelyek ugyanolyan emlékezetesek lesznek, mint találkozásunk életünk első szerelmével, vagy mint életünk első szeretkezése, koncertje vagy berúgása.
Mint a közleményből kiderült: 2024-től a Troubadour Books és fiókkiadója, a Vörösbegy Könyvek folytatja alapítóinak húsz évvel ezelőtt megkezdett küldetését, és tovább gondozza Magyarországon Charles Bukowski életművét, már nem beszerezhető és még soha ki nem adott kötetek megjelentetésével.
„»Don't try« – áll az öreg sírfeliratán. Ne próbáld, csináld. Mi sem próbáljuk, csináljuk” – vallják az alkotók/kiadók. A város legszebb nője már előrendelhető a Troubadour Books oldalán. A borítót Győrösi Imre készítette.
(Borítókép: Faye Dunaway és Charles Bukowski 1987. novemberében. Fotó: Donaldson Collection / Getty Images)