Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÚjabb rangos eseményről zárnák ki Izraelt
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
„Ha Izrael bármiféle módon hivatalosan képviseltetné magát a nemzetközi kulturális életben, akkor azzal jóváhagynánk a (palesztinokkal szembeni) politikáit és azt a népirtást, amelyet a Gázai övezetben hajt végre” – áll az ANGA nevű művészeti kollektíva közleményében. A Reuters oldalán megjelent hírt a Kultúra.hu szúrta ki.
A szervezet arra hivatkozott, hogy a Velencei Biennáléról korábban kitiltották a Dél-afrikai Köztársaságot is annak apartheid politikája miatt, illetve Oroszországot sem engedik részt venni az Ukrajna ellen indított háború miatt.
Elfogadhatatlan és szégyenletes
Az ügyben Gennaro Sangiuliano olasz kulturális miniszter is megszólalt.
A felhívás elfogadhatatlan és szégyenletes, olyanoknak a diktátuma, akik azt gondolják, ők az igazság letéteményesei, és arrogáns, gyűlöletkeltő módon azt hiszik, fenyegethetik a gondolati és kreatív kifejezési szabadságot
– idézi a tárcavezetőt a La Repubblica.
Gennaro Sangiuliano megfogalmazása szerint Izraelnek „nemcsak joga van művészei alkotásainak bemutatásához, hanem kötelessége is, hogy tanúságot szolgáltasson, miután »könyörtelen terroristák« támadtak rá a népére.
A Velencei Biennálé mindig a szabadság, a találkozás és a párbeszéd tere lesz, nem pedig a cenzúráé és az intoleranciáé. A kultúra híd az emberek és nemzetek között, nem pedig válaszfal.
Az Izrael kizárását célzó kezdeményezést mások mellett Nan Goldin amerikai fényképész és aktivista, és a tavalyi Turner-díjjal kitüntetett Jesse Darling brit vizuális művész is aláírta.
A „művészeti világ olimpiájaként” is emlegetett Velencei Biennále a nemzetközi kulturális élet kiemelkedő rendezvénye. Az idei Külföldiek mindenhol című kiállításon 90 ország mutatkozik be 2024. április 20. és 2024. november 24. között.
Politikai üzenetként is érthető
Izraelt egy másik európai kulturális rendezvénytől is távol tarthatják. Történt ugyanis, hogy az izraeliek kiszivárgott eurovíziós dalának szövege a Hamász 2023. október 7-i, a gázai háborút kiváltó támadására utalhat, ezért az Eurovíziós Dalfesztivál szervezői közölték, vizsgálatot indítanak. Ha beigazolódik, hogy az izraeliek által nevezett dal szövege politikai üzenetként is érhető, az országot kizárhatják a versenyből.
Azok a hangok is egyre erősebbek, amelyek az európai műsorszolgáltatókat arra szólítják fel, hogy bojkottálják Izrael részvételét a dalversenyen – a gázai katonai akció miatt. A felvetések apropóján az EBU (az Eurovíziót szervező Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége – a szerk.) felülvizsgálta a résztvevők listáját, és kimondta, hogy az izraeli közszolgálati műsorszolgáltató, a KAN (az izraeli nevezést szponzoráló nemzeti műsorszolgáltató) megfelel az idei versenyszabályoknak.
Idén májusban Svédország ad otthont az Eurovíziós Dalfesztiválnak.