Váratlanul visszalépett a Magyar Állami Operaház karmestere a Carmina Burana dirigálásától
További Kultúr cikkek
- Csak a halála után akarák kiadni, mégis megjelent Ferenc pápa önéletrajzi könyve
- Módosítja a pályázati kiírást a Litera a kritikapályázat második fordulójára
- Egész Hollywoodot felforgatta a Los Angeles-i tűzvész
- Meghalt Békés Itala
- Szexuális bűncselekményekkel vádolják az Amerikai istenek és a Csillagpor íróját
Visszalépett a Magyar Állami Operaház előadása, a Carmina Burana dirigálásától Bogányi Tibor karmester, rendező, amiért azt az utasítást kapta, hogy a büfé bevételének növelése érdekében ketté kell vágni a darabot.
A visszalépésről a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozatával kitüntetett művész számolt be a Facebookon. Mint írta, vasárnaptól már nem dirigálja a Carmina Burana produkcióját, a saját produkciójukat a Magyar Állami Operaházban. Döntését az alábbiakkal indokolta.
Tegnap kaptam a főigazgatói utasítást, miszerint a Carmina Burana előadást kettévágva félórás szünetet kell tartani, az Operaház büféjének bevétele növelése érdekében
– írta.
Bogányi Tibor szerint ez a döntés nélkülözött minden szakmai egyeztetést, és nem egyeztethető össze a Nemzeti Opera megkérdőjelezhetetlen szakmai színvonalával, amelynek mindenekfelett kellene állnia.
Ezért dolgozunk éjjel-nappal, erre tettük az életünket! A Carmina Burana sikere is az egységben, feltartóztathatatlan ívében rejlik – ezt söpri el a mostani döntés
– közölte.
A posztjában arra is kitért, hogy nem érti, miként lehet meghozni egy személyben ezreket érintő szakmai kérdést. Úgy véli, ignorálják a produkciót megalkotó művészeti vezetőket, rendezőt, karmestert és vizuális tervezőket. Kitért arra is, hogy az 5 éve futó előadásokat már csaknem 70 ezer ember látta. Majd közölte:
Ebben a formában nem tudom tovább vállalni a produkció dirigálását, az előadás nem felel meg a rendezői koncepciómnak!
Pályafutása
Bogányi Tibor karmester, csellóművész a kecskeméti Kodály iskolában, majd Helsinkiben a Sibelius Akadémián végezte gordonkatanulmányait. Karmesteri diplomáját ugyanitt szerezte, majd a párizsi Conservatoire-on folytatott kiegészítő tanulmányokat.
A legnevesebb finn zenekarokat dirigálta: 2002-től Turku város filharmonikus zenekarának állandó karmestere, 2023-ban pedig az együttes fő-zeneigazgatójává választották. Együttműködése a Debreceni Filharmonikus Zenekarral 2007-ben indult, vezető karmesteri szerepét 2011 óta tölti be.
Azóta csaknem 300 hangversenyt dirigált a zenekar élén, összesen csaknem ezer művet tanított be az együttesnek.